HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Laiklik, Resepsiyon ve Başörtüsü

Laikçiler, iktidarı köşeye sıkıştırmak için bastırıyor, "öküzün altında buzağı var, niçin var, onu oradan kaldırın, yok edin..." diye gürültü (kriz) çıkarıyorlar, muhatapları "buzağı filan yok, siz ya hayal görüyorsunuz veya öküzün karnını buzağı sanıyorsunuz..." deyince laikçiler kükrüyorlar: "Siz ortamı geriyorsunuz, krize sebep oluyorsunuz, niyetiniz bize buzağıyı yutturmak, kaldırın olsun bitsin, inanmayın veya inancınıza göre yaşamayın kriz çıkmasın; aksi halde sokağa dökülürüz, birilerini göreve çağırırız, faaliyetlerinizi engelleriz..."
Medya ellerini oğuşturarak bu tür sanal krizler bekliyor, bulunca da malı bulmuş mağribî oluyor; son bulduğu sanal kriz "resepsiyon krizi". Yukarıdaki benzetmeler bu kriz sebebiyle hatıra geldi.
Diyelim ki ortada bir kriz var; peki bunu kim çıkardı, müsebbibi kim? İnançları sebebiyle devamlı başlarını örten davetli hanımlar ve onların eşleri mi, yoksa öyle inanan bir müslüman için imkansız olan bir davranışı, çok tartışmalı bir gerekçeye dayanarak teklif eden Cumhurbaşkanı mı? Bu soruya cevap verebilmek için kimin mecbur, başka türlü davranamaz olduğunu belirlemek gerekiyor.
Cumhurbaşkanı nihayet beklenen açıklamayı yaptı: "Son günlerde laiklikle bağdaşmayan veya laiklik karşıtı bazı davranışlar ve tavırara şahit olmuş, davet de onun değil, devletinmiş, böyle davranışlara izin veremezmiş".
Hukuk devletinde her kim olursa olsun bir suç işlerse, hukuka aykırı hareket ederse buna kimin (hangi makamın) karar vereceği ve müeyyidesi bellidir, ertelenemez. Liakliğe aykırı davranış varsa, kanunlara göre de bu bir suç teşkil ediyorsa gereğini yapmak için resepsiyon beklenmez. Savcılar harekete geçmediğine göre ortada -son günlerde görülen- bir suç fiil de yok demektir.
"Davet devletin" deniyor; başını örtenler, namaz kılanlar, oruç tutanlar, hasılı İslam'ın emir ve yasaklarına riayet ederek yaşayanlar başka bir devletin mi vatandaşlarıdır? Laik demokratik cumhuriyet rejiminde ayrımcılık, dini inanca baskı, devletin dine müdahalesi caiz midir? Şu meşhur "kamusal alan" hikayesi yine devrede. Çankaya köşkünde verilen resepsiyon kamusal alan oluyor, kamusal alanda bir dinin veya cemaatin simgesi ile bulunmak da laikliğe aykırı bulunuyor, arkasından yasaklar sökün ediyor. Hukuk otoriteleri mevzuatta böyle bir kavramın bulunmadığını defalarca yazdılar. Eğer böyle bir alan var olsaydı ve bir dine inanan insanın, inancına göre günah işlemeden bu alana girmesi de yasaklansaydı asıl bu "din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olan laikliğe" aykırı olurdu. Din ve vicdan özgürlüğünü korumayı hedef alan bir laiklik anlayışında dindarlar, dinlerinin emri ile devletin emri arasında sıkıştırılmazlar; hukuki düzenlemeler yapılırken, devlet hizmeti ve görevi ifa edilirken "din devlete karışmaz" ilkesine göre, dine dayanan ve herkesi bağlayan kurallar konamaz; öte yandan "devlet de dine karışmaz, din ve vicdan özgürlüğü kaik devletin korumaya mecbur olduğu bir özgürlüktür" ilkesine göre de dindarların inançlarına uygun yaşamalarını engelleyecek kurallar konmaz. Eğer laiklik böyle anlaşılmazsa inananların, cemaatlerin bulunduğu bir ülkede, bir toplumda hiçbir zaman huzur olmaz, devlet-millet-hükumet kaynaşması gerçekleşmez. İşte asıl kriz de budur.
Bir CHP milletvekilinin de dediği gibi, bir yıl önce başını örtenlerin de katıldığı bir resepsiyona şimdi katılmalarının engellenmesi hem krizi kimin çıkardığını hem de gerekçenin geçersiz olduğunu gösteren bir başka delildir. Öyle inanan müslüman kadınlar başlarını örtmeye mecburdurlar; laik devlet ise başlarını açtırmaya değil, başka hakları yanında örtünme haklarını da korumaya mecburdur.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Tarihe Göre:
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler Tarihe Göre: Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi