HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Fransa'da Olsaydık

Fransa'da "görünen dini simgelerin" devlet okullarında yasaklanması teşebbüsü bizdeki "kendi kültürüne fransızlaşmış" kimseleri sevindirmiş görünüyor. Bunlar deve kuşu gibidirler, "Kuş isen uç" dersiniz, "Ben deveyim" derler, "Deve isen çök bineyim" dersiniz, "Ben kuşum" derler. Şimdi onlara "Fransa iseniz başını örtüp okuyanlara onların tanıdıkları imkanı tanıyın, devlet okulları dışında, mezunlarının aynı haklara sahip oldukları ve kılık kıyafetlerine karışılmayan özel okullar açılmasına izin verin" demenin zamanı geldi, ama biliyorum, onlar hemen deve olduklarını (Yani Türkiye'nin farklı şartları, özgürlükleri kısıtlamak için kullanılan tevhîd-i tedrîsat kanunu vb. var...) diyeceklerdir.
Fransa Anyasasına devletin laik olduğunu yazan nadir ülkelerden biri, son teşebbüsü ile resmi makamlarda din sembollerinin görünmesini (önce yasak, belli bir maksatla gösterilmesine yönelikti, şimdi böyle bir maksat olmasa da görünmesine yöneldi) yasaklaması onun dar ve katı (radikal) laik anlayışını gösteriyor. Avrupa'nın diğer ülkelerinde ve ABD'de de rejimler laiktir, ama bunu anayasalarına yazmak lüzümunu duymamışlardır ve laikliği daha yumuşak bir anlayış içinde uygulamaktadırlar. "Yumuşak"tan maksadım, "din ve düşünce özgürlüğünü zedelemeyecek şekilde" demektir. Çünkü insan hak ve özgürlüklerini temel yapan rejimler, laikliği kendi başına bir amaç olarak değil, bu özgürlük ilkesinin bir aracı, bir güvencesi olarak anlar ve uygularlar. Ayrıca Fransa'da ve diğer Avrupa ülkelerinde devletin açtığı ve finanse ettiği okulların yanında özel statülü (belediyelerin, vakıf ve derneklerin açtığı) okullar da vardır ve buralarda hem kılık kıyafet hem de din eğitimine verilen yer farklıdır.
Avusturalya'da çok sayıda kilise okulu var, ilk, orta ve yüksek öğretimi de içine alan bu okullarda Hristiyanlık dini eğitim ve öğretimi verilmekte, bu okulları seçen başka din mensuplarına da aynı ders mecbur tutulmaktadır.
ABD'de başka bir uygulama daha görmüştüm; isteyen çocuğunu hiç okula göndermeyebiliyor, evinde kendisi veya ücretini ödediği öğretmenler çocuklara ders veriyor, belli zamanlarda imtihana giriyorlar, başarılı oldukları takdirde devlet onlara da geçerli diploma veriyor.
İnsanları Batılı anlamda çağdaşlaştırmak için zorla şapka giydirdiniz; tuttu mu? Hayır, tutmadı, en sıkı kemalistler bile o şapkayı giymiyorlar, zaten Batı da o şapkayı büyük ölçüde terk etti, ama bizde kanunu durur; hem de değiştirilmesi yasak maddeler arasında olarak korunur.
Laiklik adına dine ve dindara karşı takındığınız (muhatabım her kimler ise onlardır) tavır, inatla sürdürdüğünüz uygulamalar da asla tutmayacaktır; sizden kişmsenin iyi müslümanlar olmanızı beklediği yok (ama keşke olsanız), ama er veya geç iyi laikler olacaksınız, din ve düşünce özgürlüğü alanında da Batılı standartlara yaklaşacaksınız; çünkü suyu tersine akıtmak mümkün değildir.
Bu nasıl olacak? Elbette demokratik düzen içinde olacak. Demokrasi, insan hak ve özgürlüklerinin güvencesi olduğundan, demokrasi bunun için var olduğundan sonunda, hak gasıplarının ve yanlı yargının dediği değil, halkın dediği olacak, azınlıkta kalan muhalifler ikna edilemese bile gerekiyorsa anayasa değişecek, resmi yerlerde inancı gereği örtünmenin laikliğe aykırı sayılamıyacağı açık ve seçik olarak anayasaya girecek ve bu problem halledilecektir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Tarihe Göre:
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler Tarihe Göre: Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi