HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Bu Nasıl Muhalefet!

Ak Parti iktidara geldiği günlerde bir toplum barışı ilan etmiş, ülke yönetimini olabildiğince katılımcı bir anlayışla yapacağını ve özellikle muhalefete, sivil toplum örgütlerine ve uzmanlara danışacağını açıklamıştı. Bildiğim kadarıyla başlangıçta bunu yapmaya çalıştı, muhalefetle sık sık görüştü. Ama gördü ki, muhalefetin amacı iktidara yardımcı olmak değil, görüşmeleri (bir gecikme veya ihmal olmuşsa bunu bile) kullanarak iktidarı yıpratmak, bir an önce onları gönderip yerlerine oturmak.
Eski bir siyasetçiden dinlemiştim; Demokrat Parti iktidara geldiğinde bir muhalif milletvekili kürsüde konuşma yaparken "İktidarın iyi yaptığına iyi diyeceğiz, teşekkür edeceğiz, kötü ve yanlış yaptığına da kötü diyecek, tenkit edeceğiz" demiş; muhalefet lideri İsmet inönü oturduğu yerden müdahale ederek "Muhalefet iktidara iyi yaptın demez, biz hata arar onu dile getiririz" deyivermiş. Temenniler, hayaller bir yana olan da, İnönü'nün dedeği ve yaptığından ibarettir.
Sayısız örnek bulabiliriz, ama ben güncel olsun diye CHP lideri Baykal'ın, orman vasfını kaybetmiş toprakların satımı ile ilgili kanun tasarısı dolayısıyla yaptığı bir tenkidi hatırlatayım; sayın Baykal şöyle diyordu: "Bunların sürpriz kaynakları devletin ormanlarını yağmalatmak, yandaşlara dağıtmakmış; bugün ormanı satan yarın Şah İsmail'in tahtını, Kaşıkçı elmasını... satar". Koskoca bir muhalefet lideri bu kadar anlamsız, saçma, konu ile ilgisi ve benzerliği olmayan bir söz söyler, bunu da muhalefet sayarsa işin suyu çıkmış demektir; böyle bir muhalefet kale alınmaz, fayda vemez, yalnızca gerginliği arttırır, kısır çekişmelere sebep olur. Orman vasfını kaybetmiş arazilerin üzerinde -devletin toprağı gasbedilmiş olarak- beş yüz bine yakın bina yapılmış olduğunu muhalefet lideri bilmiyor mu?
Hem muhalefet partisi (leri) hem de aynı telden çalan gazete yazarları, tv. yorumcuları bir yandan hükumeti kaynak bulamamakla suçluyorlar, kaynağı olmayan harcamalardan kaçınmalarını söylüyorlar, diğer yandan hükumet bir kaynak bulursa -başarılı olur, iktidarı uzar diye ödleri koptuğı için- bu kaynağın kaynak olmadığını, kaynaksa -orman meselesinde olduğu gibi- meşru ve milli menfaate uygun olmadığını ileri sürerek teşebbüsü engellemeye çalışıyorlar. Tenkit etmiyorlar, sövüyorlar; iyiye iyi, kötüye kötü demiyorlar, her şeyi kötülüyorlar. Böyle bir muhalefetle, böyle sivil toplum temsilcileriyle nasıl diyalog kurulacak, yönetime katılımları nasıl sağlanacak?
Allah iktidara sabır versin, onların işi zor, sabır ve tahammül de kendilerine düşüyor; her şeye rağmen öfkelenmemeleri, diyalogu kesmemeleri, ama demoralize de olmamaları, kendilerine güvenlerini kaybetmemeleri gerekiyor. Bizim dinimizde ve geleneğimizde danışma (istişare, şûrâ, meşveret) çok önemli bir kurumdur, davranıştır. Sevgili Peygamberimiz "Kendisine danışılan kişi (danışman) danışanın güvendiği, emin bildiği, kişidir; danışman danışmayı bir emanet olarak bilmeli ve böyle davranmalıdır" buyuruyor. Hükumetin danıştığı veya tenkitlerine kulak vereceği kimseler böyle bir sorumluluk duygusu ve şuuru içinde hareket etmeli, onları yanıltmanın bir ihanet olacağını unutmamalıdırlar. Halk da aklını kullanmalı, yapılan muhalefeti, tenkitleri, akıl vermeleri iyi değerlendirmeli, iktidar hırsını veya ideolojik saplantıları millet memleketinden önde tutan, bu yüzden hükumete doğru yolu gösterecek, yapıcı muhalefet yapacak yerde tökezletmenin yollarını arayanları teşhis ve bir tarafa not etmelidirler.
İslam yönetim sisteminde seçimden önce "en uygun yönetimi iş başına getirmek için" mücadele ve yarış vardır; seçim olup da ümmet yönetecekleri seçince bütün guruplar tek bir partinin üyeleri gibi iktidara yardımcı molur, onların başarısı için ellerinden geleni yaparlar; tabii tenkit hakkı bakidir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Tarihe Göre:
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler Tarihe Göre: Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi