HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Avrupa ve Amerika'da İslam'a Bakış

Avrupa son beş yüz yıl içinde bugünkü Avrupa olma yolunda ilerlerken belli bir dönemde insanlığın başına ırkçılığı bela etmiştir. Eski Avrupa İnsan Onuru ve Hakları Örgütü Genel Başkanı Recep Karagöz'ün deyişiyle "Batı'da ırkçılık hareketi II. Dünya Savaşı'ndan önce 'antisemitist', savaş sonrasında 'antikomünist' eksene otururken komünizmin çöküşü sonrasında ise sistemli bir şekilde 'anti-İslamist' eksene oturtulmaktadır. Anti-İslamizm temelindeki söylemler kesinlikle basit, marjinal gruplar ve onların bazı eylemleri ile izah edilemez." İslam karşıtlığı şampiyonluğunu Batı'dan devralan Amerika Başkanı baba Busch "Şimdi hür ve demokrat dünyanın karşısında düşman köktenci İslam'dır" diyerek stratejiyi belirlemişti. Oğul Busch ise bunu uygulamakta, iç ve dış hukuku, uluslararası teamülleri ve ahlakı hiçe sayarak İslam dünyasını ezmek, bu dünyaya ait bütün maddi değerlere el koymak için elinden geleni yapmaktadır. Şüphesiz Avrupa'da ve Amerika'da dinler ve kültürler arası diyalog isteyen, çatışmaya karşı çıkan entellektüeller ve halk kesimi de vardır. Ancak bu kesim, bugün Amerika'ya hakim olan saldırgan tutuma engel olma gücünden yoksundurlar. Busch'u destekleyenler arasında kimlerin bulunduğunu anlamamız bakımından geçen gün medyaya yansıyan "edepsiz papaz" haberi oldukça ilgi çekicidir.
Edepsiz papaz Amerikan Baptist Kilisesi'nin önde gelen din adamı Jerry Fallwell, Peygamberimiz'i (s.a.) haşa '"terörist" olarak nitelendiriyor. Sivri söylemleri ile tanınan ama 11 Eylül'den sonra iyice küstahlaşan Falwell bu açıklamayı, Amerika'nın en çok izlenen ve başkanlardan, Hollywood starlarına kadar en ünlü kişileri konuk eden CBS televizyonunun '60 Dakika' programında yapıyor ve şöyle diyor: "Muhammed bir teröristti. Yeterince okudum... Hem Muslüman, hem de Müslüman olmayan kişilerin yazdıklarını, Muhammed'in saldırgan ve savaş yanlısı olduğuna karar verecek kadar yeterince okudum. Bana göre, Hz. İsa ile Hz. Musa, sevgi örnekleri verdiler. Muhammed ise tam tersi bir örnek."
Muhafazakar din adamı Farwell ayrıca "Hıristiyan Sağı'nın, İslami düşmanlara karşı daima İsrail devletinin yanında yer alacağını" söylüyor ve Amerikan yönetimini İsrail'in arkasında durması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını vurguluyor. Bir din adamından çok ideoloji miltanını andıran Falwell, Başkan Bush'un bir süre önce, İsrail'e "Ramallah'tan çekilin" çağrısına bile ateş püskürerek, 'O gün, tüm takipçilerimizi, tepkilerini göstermeye çağırdım. 70 milyon kişiyiz biz. Beyaz Saray'a 100 binden fazla protesto mail'i gönderdik. Bu ülkedeki Hıristiyanlar olarak böylesine kritik bir konuda, yönetimimize, İsrail'i yalnız bırakmaya izin vermeyiz' diyor.
Bu cür'etkâr ve edepsiz papazın yaptıklarından ibret almak ve karşı harekete geçmek gerekiyor. Kimler mi ibret alıp hareket etmeli?
Dinler arası diyaloga katılan ve İbrâhîmî dinlerin aynı kökten geldiğini, mensuplarının kardeş olduğunu söyleyen ilim ve din adamları ibret almalı. Bununla kalmayıp seslerini yükselterek papazın iftirasına cevap vermeli, Hz. Mûsâ ve Hz. İsâ ile Hz. Muhammed'in insanlığa armağan ettikleri, sevgi ve barışı da içine alan evrensel değerlerin aynı olduğunu söylemeliler.
İsrail'in tarihte misli görülmemiş zulmü karşısında yalnızca iç geçiren, beddua edip göz yaşı döken müslümanlar ibret alıp harekete geçmeli. Papazın 70 milyon taraftarı varsa Filistin'in bir milyardan fazla (sayıda) taraftarı var; bunların dörtte biri elinden geleni (mesela papazın yaptığına benzer şeyleri) yapsa yer yerinden oynar.
Gözü dönmüş, aklı karışmış papazın Hz. Peygamber'i savaşçı ve terörist olarak suçlarken İsrail'in ve Amerika'nın yaptıklarına ne anlam verdiğini anlamak da mümkün değil. Rahmet Peygamber'i (s.a.), gözü dönmüş, müslüman kanına susamış düşmanlarına karşı nefis müdafaası yapınca savaşçı oluyor da, İsrail Filistin topraklarını işgal edip oluk gibi müslümam kanı akıtınca, Amerika sırf menfaati için dünyayı huzursuz edip kanan bulayınca savaşçı ve terörist olmuyor!
Kitaplarda ve nutuklarda dile getirlen hak, hukuk, özgürlük, insani değerler gibi laflara aldanıp uyumamak gerekiyor; bugün de ne yazık ki dünyada hakim olan şey güçtür; hal böyle olunca hak aramanın yolu da güçlü olmaktan geçiyor.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Tarihe Göre:
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler Tarihe Göre: Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi