HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Bez parçasının fitnesi
İmam Hatip Okullarında ve üniversitelerde isteyen kızlarımız başlarını örterek okuyorlardı, onlar açıklara, açıklar da onlara dokunmuyor, bu bakımdan farklı oldukları hâlde barış ve karşılıklı anlayış çerçevesinde birlikte yaşamanın örneğini vermiş oluyorlardı. Asayiş yerinde idi, eğitim ve öğretim aksamadan devam ediyordu. Diyelim ki, bir partinin iktidara gelerek şerîatı hâkim kılmasından korkanlar o partiyi kapattıkları gibi siyasî İslâm'ı da bitirmeye karar verdiler. Siyasî İslâm'ın beslenme damarlarını ararken okullardaki başörtüsüne de takıldılar, önce "bunun siyasî İslâm'ın bir simgesi" olduğuna karar verdiler, sonra da yasakladılar. Başka delîller bir yana yasaklamadan sonra olup bitenlere (partinin kapatılmasına gösterilen tepki ile başörtüsü yasağına gösterilen tepkinin mâhiyet, süre ve taraftarları arasındaki açık farka) bakarak bile başörtüsünün siyasî bir simge ve parti ile ilgili olmadığını anlamak mümkün olduğu hâlde bunu görmek ve anlamak istemediler. İşte "fitne" o zamandan sonra ortaya çıktı. Bu fitnenin tanımını da yapalım: Kızlarımız başörtüleri ile okumakta direndiler; yani bizi böylece alın diye yalvardılar, yalvarıyorlar, yasaklayan irâde ise hakaret etti, dövdü, gözaltına aldı okuldan attı...
Bulunduğu mevkî itibariyle "koskoca bir rektör" fitne, bez parçası, estetik ve taklit kelimelerinin anlamlarını saptırarak, başka bir deyişle bunları istismar ederek yasağı destekliyor, kraldan fazla kralcı olmanın parlak örneğini sergiliyor.
Bez parçası dediği şeyin bizde adı başörtüsüdür. Bez parçasından dikilen birçok giysi birçok ayıbı örter, bez parçasına önem vermeyenler çıplak gezsinler, ama kendi ayıplarını görecek yerde giyinenleri ayıplamaya kalkışmasınlar.
Bizim okuyan ve okumayan kızlarımız ve kadınlarımız, bölgelere göre çok çeşitli şekillerde örtünürler. Bunların hiçbiri Arap ve Acem taklidi değildir, kendi icatlarıdır, bu milletin özel zevkidir, kültürüdür. Gözleri görenler Arap ve Acem kızlarının başörtülerine ve diğer kıyâfetlerine baksınlar, taklit var mı yok mu hemen anlayacaklardır. Ayrıca İslâm dini ilk topluluk olarak Araplara gelmiştir, başta dil ve edebiyat olmak üzere Arap kültürünün birçok unsuru, İslâm'a giren diğer topluluklarca benimsenmiş, bu mânâda içselleştirilmiştir ve evrenselleşmiştir. Avrupa ve Amerika kültürleri dünyayı istiyâ ederken sesleri çıkmayanların sıra İslâm'ın evrensel değerlerine gelince milliyetçilikleri mi tutuyor!
Estetik bir zevk meselesidir, bağnazlıktan gözü kararanlar gözlerindeki bu perdeyi kaldırırlarsa güzellikleri göreceklerdir.
Fitne, devlete isyan etmektir, toplumun düzen ve asayişini bozmaktır. İnsafını kaybetmemiş olanlara soruyorum:
1.Ortada, tanımladığımız mânâda bir fitne var mı?
2. Bu mânâda bir fitne bulunmamakla beraber başörtüsü yasağının sebep olduğu huzursuzluğun müsebbibi kimler? Zaten başları örtük olanların böyle kalmak istemeleri mi, yoksa durup dururken, haksız yere yasak getirenler mi?
3. Devlet yönetimini ele geçirip halka zulmedenlere, hak ve özgürlükleri kısıtlayanlara, meşrû ve hukûkî yollardan tepki gösterenler, hak ve özgürlük isteyenler fitneci mi oluyorlar?
4. Huzursuzluğa son vermek, milletin büyük bir kesimi ile devleti barıştırmak için milyonlarca insanın hiçbir kimseye zarar vermeyen kıyâfetini değiştirmek mi, yoksa dokunmamak mı doğru, meşrû ve makûl olan yoldur?
5. Durmadan hukuktan ve kanundan bahsediyorlar. Devlet millet için vardır. Milletin ıztırabına son verecek kanuni düzenlemeler yapılsa kıyâmet mi kopar? "Kopmaz ama laiklik elden gider" diyorlar. İnsanlara din özgürlüğü getiren hukûkî düzenlemeler laikliğe aykırı mıdır, yoksa onun gereği mi?


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler