HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


X
Eğitim, Öğretim, Okullar

Yücelerden geliyorum ve oraya döneceğim
Ezelde, rûhum bedenime girmemişken, Rabbin huzuruna alındım, evet O, bana bu şerefi bahşetti, benimle konuştu, "Ben senin Rabbin değil miyim" dedi, ben de "Evet, Rabbimsin" diye cevap verdim. Zamansızlıktan zamana, maddesizlikten madde âlemine geldim, zamanı gelince rûhum bedenimin içine yerleşti veya bedenimle birlikte yaratılan ve tedricen gelişen nefsimle (neseme ile) ilişki kurdu, bir de şeytan var, imtihan için bana musallat kılınmış, ilâhî rûhum bir tarafa çekiyor, şeytan bir tarafa çekiyor. Aklımı ve irâdemi iyi kullandım, Allah'ın hidâyet ve inâyeti de ulaştı, ilahî rûhun sesine kulak verdim, ezelî sözümü hatırladım, iman ettim, ezelde söylediğimi bir de bu dünyada söyledim, artık ben başı boş, sahipsiz, amaçsız ve anlamsız bir varlık değildim; Rabbi ile söyleşmiş, sözleşmiş, şuurunda bunu, nefsinde ilâhî rûhu taşıyan, bir ayağı yerde, bir ayağı yücelerde, yaratılmışların en üstünü bir varlığım, bilkuvve değil, bilfiil insanım.
Tekâmül çizgimi tamamlayabilmek için bilgiye ve eğitime ihtiyacım vardı, "en uygunu budur" diyerek dîni öğrenmeye koyuldum, bunun için İmam-Hatip okulunu, İlâhiyat Fakültesini seçtim. Yıllar gelip geçti, okudum, öğrendim, öğrendiklerimi uygulamaya çalıştım, sonunda şunu anladım: Öğrenmek de olmak da bir süreçtir, sürekliliktir, henüz işin başındayım, varlığımın hikmetini teşkîl eden bu süreç sınırlı ömrüm boyunca devam edecektir. Bana öğrettiler, beni eğittiler, şimdi sıra bana geldi. Bir yandan öğrenmeye ve olmaya devam etmeliyim, etmeliyim ki, geldiğim yere, yücelikler âlemine dönebileyim, çamurların içinde kalmayayım, bir yandan da başkalarını eğitmeliyim, onlara bildiklerimi öğretmeliyim; birileri bana bunu emretse de, etmese de yapmalıyım, bunun için bana ücret verseler de vermeseler de yapmalıyım; çünkü emri en büyük makamdan aldım, ücretimi de O verecek. Hangi emir daha yüce, hangi ücret daha büyük olabilir!
Evet, çok şükürler olsun ki müminim, müslümanım, ilâhiyat mezunuyum, böyle duygularım ve düşüncelerim var!


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler