HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Gök Boncuk
Hikaye malûmdur: Eskiden birden fazla eş ile evliliğin yaygın olduğu günlerde -birisi dört kadınla evlenmiş, her birine- diğerlerinden gizli olarak birer gök boncuk vermiş. Kadınlarla bir arada otururken birisi "Hangimizi daha çok seviyorsun?" diye sorarsa "Gök boncuğum kimde ise gönülcüğüm ondadır" der vaziyeti idare edermiş. Bu eski "çok eşli aile siyasetinin" birinci unsuru gitmiş, ikinci unsuru kalmıştır. Uygulama alanı da aile değil ülke halkıdır.
Siyasilerin kafalarında bir düşünce, gönüllerinde bir bağlılık ve sevgi var; kimi sağa, kimi sola, kimi Batı'ya, kimi İslâma, kimi falan izme, kimi de filan izme bağlıdır. Ne var ki, oy alabilmek için bütün çevreleri (potansiyelin azamisini) memnun etmek mecburiyeti vardır. Bu mecburiyet siyasîleri "ikiyüzlülüğe, takıyyeye, çifte görüntü vermeye, her çevreye bir gök boncuk dağıtmaya..." sevketmekte, bunun adına da siyaset (politika) denilmektedir.
Öteden beri siyasîlerin elmalarla armutları topladıklarında, bir arada olması mümkün olmayan reyleri bir arada tutmaya çalıştıklarına şahit olageldik. Bu tutum ve yaklaşımların bir kısmı poletikadır, bir kısmının ise gaflet ve delaletten kaynaklandığı kanaatine vardık.
Devlet veya parti kademelerinin en üst seviyelerine kadar gelmiş kişiler çıkıp "Hem müslümanım, hem de Batıcıyım", "Asıl müslüman biziz, biz dini siyasete alet etmiyoruz ve ülkemizi Ortaçağın karanlığına götürmelerine izin vermeyeceğiz", "Filan partiye oy verirseniz ülkeye siyasal İslâm (fundamantalizm, şeriat) gelir, derlerse, hem müslüman olacaklarını -özellikle böyle bir açıklamanın hoşa gideceğini bildikleri yerlerde- ilan eder, hem de ülkede İslâmın gelişmesini, halkın hayatına daha fazla girmesini önleyecek tedbirleri -entrikalı, suret-i haktan görünerek- almaya devam ederlerse ortada iki ihtimalden birisi var demektir: Ya halka karşı politika yapılmaktadır yahut da böyle davranan siyasîler gaflet ve delalet içindedirler.
Son günlerde bir devlet büyüğünün "Hem tarihimizi ve geleneklerimizi korumalıyız, hem de bilimde, teknolojide, sanatta, düşüncede dünya ile bütünleşmeliyiz" demesi, bir partinin bir koalisyon (geçici ve zayıf iktidar) uğruna dün kara dediklerine bugün ak demesi yüksek değerler sistemine göre aşağılarda kalan davranışlar, düşüncelerdir ve politikalardır.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler