HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Yolcu namazı

6. Günümüzde yolcu (seferi) olma gibi bir durum var mıdır? Yoksa kimilerinin dediği gibi hayat şartları artık çok iyileştiğinden, yolculuklar zahmetli olmaktan çıktığı için seferi olma durumu kalkmış mıdır? Hala devam ediyorsa namazlarımızı nasıl kılmalıyız?


Cevap:

Seferi olanlara tanınan ruhsat ve kolaylığın gerekçesi fiilen gerçekleşen sıkıntı, darlık, zorluk değil, bunun muhtemel olmasıdır. Böyle olmasaydı yolcu, varacağı yere varıp bazen evinden daha rahat yaşamaya başladığında seferi olmaktan çıkardı, namazları tam kılması gerekirdi, halbuki böyle değildir; belli bir süre kaldığı zamanlarda da (Hanefî mezhebine göre on beş günden az kaldığı süre içinde de) seferi olur. Seferilik bugün de hala devam ediyor, yolculuk rahat hale geldi diye seferi (yolcu) olmaya mahsus hükümler değişmedi; müslümanlar seferî oldukları(yani yolda ve belli bir müsafirlik süresi içinde bulundukları) sürece namazları, "öğle ile ikindiyi" ve "akşam ile yatsıyı" birinin vaktinde, arka arkaya da (cemederek) kılabilirler, her bir namazı kendi normal vaktinde de kılabilirler. Mesela öğle ile ikindi, ya öğlenin veya ikindinin vakti içinde, arka arkaya, her biri için bir kamet getirilerek kılınır. Hanefî mezhebinde olan bir müslümanın da yolculuk da namazları, yukarıda açıklandığı şekilde cemederek kılmasında bir sakınca yoktur; böyle yapan hanefî müslüman, diğer büyük müctehidlerin fetvalarına göre hareket etmiş olur.
Dört rekatlı farzlar da ikişer rekat kılınır. Akşam ve vitir gibi üç rekatlı namazların rekat sayısında bir değişiklik yoktur. Sünnet namazlar terk edilirse, yolcu olmadığı halde terk etmek gibi olmaz. Vakit ve durum müsait olur da kılınırsa tabii ecir alınmış olur.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi