HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Teyemmümle namaz

2. Sabah namazını kılmak için kalktığımızda gusletmemiz gerektiğini anladık. Ama sabah namaz vakti de çıktı çıkacak. Bu durumda teyemmüm edip namaz kılmalı mıyız, yoksa vakit çıksa da gusletmek mi gerekir?
3. Misafirlikte veya gusletmek imkanı olmayan (çok soğuk, su yok, yolculuk) durumlarda namazlarımızı nasıl eda etmeliyiz?


Cevap:

2. Gusül abdesti alındığı takdirde sabah namazı geçecekse teyemmüm edip namazı eda etmek gerekir. Çünkü namaz böyle de olsa kılındığında "zamanında eda edilmiş" olur, vakit darlığı yüzünden yerine konacak bir çare bulunduğu halde namaz geçirilirse daha büyük bir sakınca ve kayıp göze alınmış olur.

3. Soruda örnekleri verilen durumlarda gusül abdesti yerine teyemmüm yapılarak namazlar kılınır. Teyemmüm yalnızca suyun bulunmaması durumunda değil, suyu kullanma imkanı bulunmadığında veya kullanılırsa sağlığa zarar vermesi ihtimalinin varlığında da başvurulacak bir dini temizlik aracıdır. Bir sahâbî komutan, sefer halinde ihtilam olmuş, uyanınca havanın soğuk olduğunu, yıkandığı takdire hasta olabileceğini göz önüne alarak teyemmüm etmiş ve cemaate de imam olarak namaz kıldırmıştı. Seferden dönünce durumu Peygamberimize anlattılar, o da bunu uygun buldu, onayladı.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi