HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Teşvik Kredisi, Kredi Kartı

Biz Ankara'da ticaret ile uğraşıyoruz. Sizi hem Yeni Şafak gazetesinden hem STV televizyonundaki programlarınızdan takip ediyoruz. Fikirlerinizden istifade ediyoruz bu vesilelerle Allah razı olsun. Bizim bir yatırım için Halk Bankası'ndan Kobi Teşvik Kredisi Kullanma imkanımız var. Bu kredi Türk parası olarak yıllık %15 faizli teşvik kredisi. Sizden, bizim gibi islâmî ölçüler dahilinde ticaret yapmaya çalışan kişilerin bu krediyi kullanmasında bir sakınca olup olmadığını sormak istiyoruz. Eğer bize bu konudaki görüşlerinizi bildirmek isterseniz cevabınızı bekliyoruz.


Cevap:

Devletin bankalar aracılığı ile verdiği teşvik kredilerinde "faiz adıyla zikredilen" fazlalık reel değer fazlalığı ve faiz değildir. Devlet, ticari bankalar gibi bir faizcilik kuruluşu olmadığından ona verilen ve ondan alınan her karşılıklı veya karşılıksız parayı faiz olarak değerlendiremeyiz. Devlet vergi aldığı şahıslara doğrudan, kendilerine mahsus bir hizmet sunmasa bile, kamu hizmeti bunu zorunlu kıldığı takdirde vergi alır. Devlet yine kamu hizmeti ve milli menfaat böyle gerektirdiği takdirde bazı kişi ve kuruluşlara yardım eder, belli bir alanda yatırım yapmaları, mal ve hizmet üretmeleri için sermaye (teşvik kredisi de buna dahildir) verir. Verdiği krediyi belli bir zaman içinde geri istiyorsa ve geri ödenecek miktarda nominal olarak da bir fazlalık varsa bakılır. Bu fazlalık enflasyon miktarını aşmadığı takdirde faiz söz konusu değildir. Çünkü devlet geri ödenen miktar içinde reel faiz olmadığını bilmekte ve bu krediyi verirken faizi alarak para kazanma amacı bulunmamaktadır. Soruda zikredilen %15 faiz, enflasyonun çok altındadır. Buna göre reel faizi ödemek bir yana, devlet verdiğini eksik olarak geri almakta, başka bir deyişle bir kısmını, kamu yararına yatırım ve üretim yaptığı için vatandaşa hibe etmektedir. Bu hibe şartlıdır; devletin şart koştuğu alanda kullanılacaktır, eğer hile yapılır, başka alanda kullanılırsa alınan helal olmaz.
Devlete geri ödeme yapılırken reel olarak bir fazlalık ödenmiş olursa bu da vergi gibi değerlendirilebilir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi