HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Adak

Fıkıh kitaplarımızda geçen; "adak adayan bir kişi bu adağından yiyemez, usulü de yiyemez furuu da yiyemez" hükmünün dayanağını merak ediyorum. Fakihler bu hükme varırken hangi delile dayanmışlardır. Benim okuyabildiklerimde bu hükme varılırken herhangi bir delil zikredilmiyor. Acaba bunu yemine mi kıyas etmişlerdir? Bu sorunun cevabını zat-ı alinizden öğrenmek istiyorum.

Bir hayvanı kurban etmeyi adamak "o hayvanın tamamını Allah rızası için yoksullara vermeyi adamak" manasına geliyor; "ibadet niyetiyle Allah'a böyle bir söz verilmiş" oluyor ve ondan bir parçasını adayan yerse o kadarı hakkında sözünden dönmüş, sözünü yerine getirmemiş oluyor; bu sebeple eğer yerse onun bedelini yoksullara vermesi gerekiyor. Bu hükmün delili, adamanın mahiyeti, anlamı ve muhtevasıdır.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi