HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Kırkbir Yâsîn, Münâcât

Hocam, biz Gemlikte bir grup arkadaşız, her hafta bir araya gelerek tefsir çalışması yapıyoruz. Dini konulardaki sorularımıza da ehil kaynaklardan cevap arıyoruz. Sorularımız:
1-Bidat işlemekten Allah'a sığınıyoruz. Toplumumuzda yaygın olan ve kabul gören sayılara sadık kalarak yapılan bazı şeylerin (4444 tefriciye, 41 yasin...) dinimizdeki yeri nedir? Nehyeden veya teşvik eden nass var mı?
2-Cevşen okumanın faziletine inanan birinin üzerinde taşımasının sakıncalı olup olmadığı (uygun olmayan yerlerde takmamak şartıyla).
Son olarak sizden STV'deki programınızda okuduğunuz münâcâtın metnini rica ediyoruz. Hayırlı çalışmalar, inşaallah cevap verirsiniz...


Cevap:

...bir grup arkadaş olarak bir araya gelip tefsir çalışması yapmanız çok güzel ve faydalı bir faaliyet, tebrik eder, bu grupların çoğalmasını dilerim.

1. Bid'at işlemekten; yani dinde olmayan bir inancı, ibadeti, kuralı dine sokmaktan ve uygulamaktan sakınmanız güzel bir davranış; çünkü Sevgili Peygamberimiz (s.a.), "...Her bid'at sapmadır, her sapma da Cehennem demektir" buyuruyorlar.
4444 Tefrîciyye veya 41 Yâsîn gibi belli sayılarda okunan dualar, zikirler, salavât, âyetler ve sureler hakkında (namazlardan sonra 33 adet olarak söylenen tesbîh, tahmîd ve tekbîr gibi pek azı müstesna tutulursa) emreden, tavsiye eden bir nass yoktur. Müslüman istediği kadar Tefrîciyye diye anılan salavât veya Yâsîn suresi okuyabilir. "Bunu şu kadar okumak sünnettir, farzdır, dinin emridir..." derse veya böyle inanırsa bid'at gerçekleşir. Böyle bir inanç olmaksızın, şahsî veya başkasının tecrübesine dayanarak "Bu kadar okumanın şuna faydası oluyor, oldu" der, okur ve tavsiye ederse bu bid'at olmaz ve sakıncası da bulunmaz.

2. Herhangi bir duanın muska haline getirilerek (yani bir kâğıda yazılıp, muşamba veya naylona sarılıp kese içine konularak) çocukların üzerine takılması, Peygamberimizin bir tavsiyesine dayanıyor. Yazılan şeyin meşru, manası açık, "dua, zikir, âyet vb." olması şarttır. Büyüklere gelince bunlara tavsiye edilen, üzerinde taşımaktan ziyade okumaktır; çünkü onlar okuma imkanına sahiptirler. Üzerinde taşımak hatırlama ve okumaya sebep/vesile oluyorsa o zaman tavsiye yerine gelmiş olur.

İstediğiniz münâcâtı aşağıda takdim ediyorum:

* Münâcât

Ya Rabbi gözlerden akan yaş için
Yolunda verilen nice baş için
Zalime atılan her bir taş için
Artık gözyaşını dindir Allah'ım

Kâinâta rahmet Habîb'in için
Gönüller derdine Tabîb'in için
İslam'ı anlatan Hatîb'in için
Zalimi tahtından indir Allah'ım

Semaya yönelen eller yüzünden
Kur'an'ı okuyan diller yüzünden
Şehitler kanından seller yüzünden
Zalimleri korkut, sindir Allah'ım

Arafat'ta duran kullar hatırı
Yalnız sana varan yollar hatırı
Boynu bükük yetim, dullar hatırı
Düşman ocağını söndür Allah'ım

Kırık gönüllere yaşlı gözlere
Huzuruna varan makbul sözlere
Uğrunda sararıp solan yüzlere
Bak da yüzümüzü güldür Allah'ım

Çok uyuduk artık uyandır bizi
Tek senin rengine boyandır bizi
Dayanamıyoruz dayandır bizi
Yeniden izzete döndür Allah'ım

İzzetin hakkıçün bizi aziz kıl
Değiştik İlâhî! Bizleri biz kıl
Resûlün yolunu ümmete iz kıl
Yardımın beklenen gündür Allah'ım

(H. Karaman, Nisan, 2002, Avustralya)Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi