HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Kumar
1. Kumarın tam olarak tanımı nedir, şartları nasıl oluşur?

Cevap:
Kumar, tarafların ortaya koydukları bir malı veya menfaati, baştan kimin kazanacağı, kimin elde edeceği belli olmayan bir iş ve işlem sonunda -taraflardan- birinin kazanması, alması, kendine mal etmesidir.
Tariften şartlar da anlaşılır olmakla beraber ayrıca sıralamak gerekirse kumarda:
a) Para ve mal koyanlar ile kazanma ihtimâli bulunanlar aynı şahıslar olacak; meselâ birisi para koysa, yarışan veya oynayanlar başkaları olsa ve kazanan o parayı alsa bu kumar olmaz.
b) Oyunun, çekilişin vb. nin sonucu -önceden bilinmez olacak.
c) Amaç, şansa bağlı bir iş ve işlem sonunda bir mal veya para kazanmak olacak.

2.Eğer yenilenin halı saha kirasını ya da masrafı ödemesi meşrû ise, halk arasında yaygın olan ve kahvehanelerde oynanan (okey, bilardo, tavla vb.) oyunlarda yenilenin çay, kola vb. masrafları ödemesi de meşrû mudur?

Cevap:
Halı sahada futbol oynamaktan maksat, kumar yoluyla para kazanmak değildir; yani futbol kumar değildir, futbol oynayanlar ortaya para koyarak yenenin buna mâlik olmasını amaçlamıyorlar. Ancak parasız halı sahalar bulunmadığı için oyun süresince sahanın kiralanması gerekiyor. Bu kiranın bedeli şu şekillerde ödenebilir: a) taraflar eşit olarak öderler, b) taraflardan başkası öder, c) sırayla öderler, d) yenilen öder. Yalnızca son şekilde ödeme yapıldığında bir kumar şüphesinden söz edilebilir. Bize göre bu da kumara girmez; çünkü bu durumda yenen bir mal veya para kazanmıyor, yenen takım ile beraber yenilen takımda menfaatten istifade ediyor; yani kiralanan ve taraflardan birinin (yenilenin) kirasını ödediği sahadan iki taraf da yararlanıyor; halbuki kumarda yalnızca bir taraf kazanır, karşı taraf kaybeder. Kirayı taraflardan birinin (yenilenin) ödemesi, meşrû ve faydalı bir sporu daha iyi yapmayı teşvik ediyor.
Kahvehanelerde oynanan oyunlar spor değildir. Bunlar hiçbir menfaat elde etmeksizin oynandığında bile, ancak bazı ek şartlarla (müptelâ olmamak, zamanı aşırı derecede israf etmemek, namazı ve gerekli işleri ihmâle sebep olmamak...) câiz olabilir. Bu oyunlar oynanırken de kağıt, tavla, bilardo vb. kiralanmaktadır. Bu kira bedelini taraflardan biri (meselâ yenilen) ödeyebilir, ama bunun dışında yenilenin istifade etmediği, başkasının içtiği çay ve kahve parasını ödemesi kumara girer; yani yenen, içilen çay ve kahve parasını bu oyun sâyesinde kazanmış ve etrafına ikrâm etmiş olur, bu ise câiz değildir.

3. Futbol da şans oyunları arasına girer mi?

Cevap:
Futbol şans oyunu değildir. Futbol oynanırken birileri ortaya para koyar ve "filân yenerse ona oynayanların, falân yenerse buna oynayanların olsun" derlerse, böyle bir oyun düzeni kurarlarsa, futbol oynayanlar değil, onların üzerinden, açıklanan şekilde para kazanmak isteyenler kumar oynamış olurlar.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler