HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


İletişim ve medya
12. Medya ile ilgili sorunuz, bizim gibi kişiliklerin medyadaki yerleri ile ilgili bir başka tartışmayı hatırlattı. Televizyon ve gazeteler din alanında uzmanlaşmış veya konuşan kimselere teklif de bulununca iki farklı yaklaşım ortaya çıktı: 1. Bu bir fırsattır, gazete, T.V. farkı gözetmeden konuşalım, yazalım, bu sâyede farklı hedef kitleleri oluşturalım, daha geniş kitlelere ulaşalım. 2. Hayır, bunlar iyi niyetli değil, bizi yem olarak kullanıyorlar, bir taşla birçok kuş vuruyorlar, kendilerini meşrûlaştırıyorlar, bizim insanlarımıza ulaşıyorlar, belge kişilerimizi yıpratıyorlar... oyunlarına gelmeyelim. O gün bu gün ben seçim yapma yolunu tuttum, her çağırana gitmedim.
Müslümanlar sinema başta olmak üzere sanatı ve medyayı kullanmaya karar verince de benzer bir tartışma ortaya çıktı. Hem sinema hem ilmihale riâyet bir arada olmuyor, hem televizyon yayını hem de dinî sansür bir arada yürümüyor. Önce "sanatın medyanın kullanılması gerekli mi, zorunlu mu, olmazsa olmaz mı" sorusuna cevap verilecek. Bu sorunun cevabı "Evet" olursa zarûret hükmü devreye girecek ve ölçüyü kaçırmadan zarûrî olduğu kadar mahzurlu şeylere de yer verilecek. Cevap "Hayır, zarûrî değil, olmasa da olur" şeklinde ise bu alanlara hiç girilmeyecek.
Küçülen dünyada, kirlenmemiş bir havanın bulunması/solunması imkânsız hale gelmiş bir atmosferde insanlardan uzak yaşamak, nefes almadan hayata devam etmek mümkün değildir. Korunarak yaşamak için yeni ve uygun mekânizmalar oluşturmamız şarttır. Eğitimcilerimiz, her yaşta, durumda ve meslekte en az kirlenerek ve belli metodlarla hemen temizlenerek, hayata nasıl devam edebileceğimizin usûl ve formüllerini keşfetmek durumundadırlar. Benim ısrarlı teklifim dar cemâat dayanışmasıdır. Üç beş kişinin ve ailenin oluşturacağı küçük dünya, büyük dünyayı mağlup edebilir; yani etkisine sıfırlayabilir. Küfrün ve ahlâksızlığın kol gezdiği toplumlarda yaşanan ihtidâ olayları ve tertemiz dinî hayat örnekleri bunun başarılı olabildiğini göstermektedir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler