HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Ne verdiler?

Barış sürecine karşı çıkanların bir kısmı -eğer gerçeği yansıtsa önemli olacak- iki gerekçe ileri sürüyorlar:
1. Hükümet ne verdi de PKK birden çekilmeye karar verdi? Mutlaka bizden gizlenen ve PKK'ya verilen önemli bir taviz var!
2. Bu sır olan taviz sonunda ülkemizi bölecek ve bağımsız bir Kürdistan devletinin kurulması sonucunu doğuracak.

Eğer bu iki ihtimal zayıf olarak dahi bulunsa 63'lerin çoğunun bu sürece katılmaları mümkün ve muhtemel değildir.

Birinci ihtimali ele alalım:

Hükümet bize de böyle bir tavizden söz etmedi. Peki taviz var ise bunu ne kadar gizleyebilir; bu nasıl bir taviz ki, kimse bilmeden sonuna kadar işleyecek ve istenmeyen sonucu doğuracak?! Ülkede şimdiye kadar ne gizli kaldı ki, bu kadar önemli ve iki taraf arasında konuşulmuş olan bir "sır" gizli kalabilsin! Hem eni sonu bu "taviz" ortaya çıkacak değil mi; eğer verilmeyecek, halkın rıza göstermesi mümkün olmayan bir taviz ise ortaya çıkınca kesin olarak engellenmez mi?

İkinci ihtimal ülkenin bölünmesi. Eskiden belki vardı, dile getirildi, ama şu son süreçte PKK temsilcilerinin bağımsız bir Kürt devleti kurma talepleri yok. "Merkeze bağlı ama güçlü bir bölgesel yönetim" talebi ise müzakereye ve tartışmaya açıktır; eğer bunun sonunda bir bölünmeye gideceği kestirilirse baştan tedbir alınır.

Şimdi ne verildiği ve bu sürecin nasıl oluştuğu konusundaki düşüncemi söyleyeyim:

Verilen şey yeni değil, AK Parti iktidara geldiği günden beri demokratikleşme ve bunu sağlayacak bir anayasadan söz ediyor, bu anayasayı çıkarmak için olanca gücünü harcıyor. Uzlaşma komisyonundan bir sonuç çıkmaz ise AK Parti olarak teklifi meclise getireceklerini ve gerekirse üzerinde uzlaşma gerçekleşmeyen maddeleri ayrı paketler halinde referanduma süreceklerini ifade ediyorlar. Bu anayasada haklar ve özgürlükler genişletilecek; neyin ne kadar yeni, geniş ve demokratik olacağını da halkın temayülü belirleyecek. Halkın istemediğini iktidarın yapmayacağı da kesin olarak belli, açıkça ifade ediliyor.

İki taraftan binlerce can gitti, oluk gibi kan aktı. PKK da bu yolun çıkmaz olduğunu anladı, "silah bitti, siyaset başladı" diye ilan etti. İçtendir, değildir; bunu Allah bilir, ama biz, söylenene (zahir olana) itibar etmek durumundayız. İçten değilse, tekrar silaha sarılırsa ülke ne kaybeder?

Hiçbir şey.

Ne kazanır?

Bir süre de olsa kanın durmasını, insanların silahtan başka bir yolun olup olmadığı konusunda düşünme fırsatı bulmasını.

11.04.2013Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi