HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Mursi'den ne istiyorlar

Mursi'den önce, birçok Arap ülkesinde olduğu gibi Mısır'ın da 2007 tarihli anayasasında (madde 2) 'Devletin dininin İslam olduğu' şöyle yer almıştı: 'İslam devletin dinidir, Arapça resmi dilidir, İslam hukukunun (şeriatın) ilkeleri yasamanın üst kaynağıdır'.

Anayasası böyle idi, yönetimi de askeri diktaya dayanıyordu. Buna rağmen AB'nin bir baskısı olmadığı gibi ABD de Mısır'ı destekliyor ve yardım ediyordu.

Şimdi ne oldu da AB Parlamentosu Başkanı, AB'nin Mısır'la olan siyasi ve ekonomik ilişkilerinin kesilmesi çağrısında bulundu ve şöyle devam etti: 'Avrupa Birliği'nin çoğulcu bir demokrasinin olmadığı Mısır'la ne siyasi ne de ekonomik işbirliği yapması mümkündür. Müslüman Kardeşler Mısır'da insanların dini duygularını siyasi amaçlar doğrultusunda araç olarak kullanıyorlar, böyle bir rejimin anlayacağı tek şey ekonomik baskıdır'.

Obama da, ABD'nin 'Mısır halkına ve tüm Mısırlıların haklarına saygı gösteren bir demokrasiye geçişe yönelik desteğinin devam edeceğini hatırlattı.' Yani destek, laik ve çoğulcu demokrasiye geçiş şartına bağlı.

Mursi'den önce demokrasi yoktu, ama anayasaya rağmen İslam'ı kaale alamayan bir yönetim vardı ve daha da önemlisi Filistin'e karşı İsrail'e destek veriliyordu.

Şu halde Batı'ya göre Mursi'nin iki önemli suçu, kusuru, seküler günahı var: 1. İsrail'in değil, Filistin'in yanında yer alıyor. 2. Anayasa'da yer alan İslam'ı hayata geçirmesi ihtimali var. Bu ise 'laik demokrasi' değil, İslam'ı temel referans alan bir 'demokrasi'dir.

Tahrir Meydanı'nı kimlerin niçin doldurduğunu ve bunları destekleyenlerin niçin desteklediklerini doğru anlamak için yukarıdaki bilgileri hatırda tutmak gerekiyor.

Yaşanan çatışmaların ardından Mısır devlet televizyonundan halka seslenen Mursi'nin şu sözleri olup bitenleri doğru anlamak bakımından dikkat çekicidir:

'Siyasi muhalefet adı altında yaşananlar elem verici, fakat ne olursa olsun zulüm ve fesat yıllarından sonra halkın iradesi yönetimde olacak. Ülkeyi karıştırmak için silah kullanan eski rejim kalıntıları hiçbir şekilde yeniden Mısır topraklarına dönemeyecek. Bütün Mısırlılar eşit durumdadır. Ülkedeki ölüm ve saldırılara müsaade etmeyeceğiz, silah ve molotof kullanarak insanları öldüren ve yaralayanlar cezasız kalmayacak.'

'Yakalananlar, eski rejimle bağlantılı kişiler. Onlara para ve silah temin ediyorlar. Hem Mısır içerisinden hem Mısır dışarısından para desteği geliyor.'

'Yasal düzenlemeler, yargıyı engellemek anlamına gelemez. Yargıya saygımızı gösteriyoruz. Devletin kanunlarını korumak için onları destekliyoruz. Yasal düzenlemelerin iptalini yasaklayan 6. madde sadece ülkeyi korumak için konuldu. Buna rağmen 6. maddede ısrarcı değiliz, muhaliflerle diyalog görüşmesinin ardından, varılacak karara göre söz konusu maddeyi iptal edebiliriz'.

09.12.2012Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi