HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Arapça öğretme heyecanı

Kurân-ı kerim ve Peygamberimizin dili Arapça. Dini vahyedildiği dilden anlayabilmek için bu dili iyi bilmek de gerekiyor.

Ülkemizde yıllardan beri orta öğretimde yabancı dil dersleri vardır, ama bazı özel okullar dışında başarılı olduğu söylenemez.

İmam Hatip Okulları için Arapça'nın önemi, herhangi bir orta öğretim için yabancı dilden farklıdır. Esasen bütün Müslümanların imkan buldukları takdirde Arapça öğrenmeleri tavsiye edilir.

Tek başına bir cemaat gibi çalışan, gayret eden ve etkili olan sevgili Ahmet Ağırakça (Prof. Dr.) ve arkadaşları, bilhassa İmam Hatip Okullarında Arapça'nın öğrenilmesi için yeni bir hamle başlattılar.

Ağırakça'nın kurucuları arasında bulunduğu, bünyesinde Türkiye'nin en büyük Arapça dil eğitim merkezini barındıran Akademistanbul Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık Hizmetleri, bu yıl itibariyle İstanbul'daki 25 İmam-Hatip Lisesinde Arapça öğretimini yaygınlaştırmak adına bir takım projeler yürütmektedir.

İstanbul'un 3 ayrı noktasında öğretmenlere yönelik Ürdünlü, Mısırlı ve Filistinli hocalardan ücretsiz Arapça pratik dersleri verilmiş, bu derslere yaklaşık 500 Arapça ve meslek dersi öğretmeninden 1/3'ü kadarı devam etmiştir.

İmam-Hatip Lisesi ve İlahiyat ön lisans müfredat programlarına göre Arapça Yaprak Testi çalışması başlatılmış, İslam dünyasında modeli olmadığı ifade edilen bu projeyle 10.000 civarında soru ile öğrencilere modern Arapçanın öğretilmesi hedeflenmiştir.

Bütün İmam-Hatip Liselerine kazandırılmak istenen "Model Arapça Dil Kütüphanesi" hazırlanmıştır. Bu projede 500 Arapça hikaye seviyesine göre ayrılmış, 100 adet öğretici Arapça film CD'si ile 100 adet özel hazırlanmış büyük ebatlarda Arapça Eğitim Afişleri yer almaktadır.

Gerek yukarıdaki projelerin duyurulması gerekse okullarımızda yıllardan beri bir türlü öğretilemeyen Arapça'nın artık öğretilebileceğini kamuoyuyla paylaşmak adına 23 Mayıs 2010 Pazar Günü Saat 17.00'da Sütlüce Kongre Merkezi'nde bir ödül töreni düzenlenecektir.

Bu törende İstanbul'daki İmam Hatip Liseleri arasında yapılmakta olan Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarının ödülleri takdim edilecektir. Şu an itibariyle 25 İmam-Hatip Lisemizde 450 öğrenci ve 125 öğretmen yukarıda adı geçen kurumun organizesi çerçevesinde Arapça Şiir, Arapça Hitabet, Arapça Tiyatro ve Arapça Ezgi alanında öğrencilerini yarışmalara hazırlamaktadır.

Ağırakça, yukarıda özetlediğimiz bilgiyi verdikten sonra şöyle diyor:

"Sizlerden, okullarımıza büyük bir heyecan getiren bu etkinlikleri maddi ve manevi olarak desteklemenizi, yarışmanın heyecanını bulunduğunuz ortamlarda dile getirmenizi ve davetimize icabet edip programa teşrif ederek öğrencilerimizi ödül töreninde yalnız bırakmamanızı istirham ediyorum.

Yarışmalarla ilgili detaylı bilgiyi www.arapcayarismalari.org adresinden takip edebilirsiniz."

04.04.2010Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi