HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Nükleer silah yasağı

Savaş ve silah keşke hiç olmasaydı! Ama insanoğlunun hırsı, egoizmi, hak tanımazlığı, gücünü kötüye kullanma meyli... savaşların, savaşlar da silahların sebebi olmuştur.

Barış keşke âkıl ve âdil adamları dinleyen yöneticilerin ve milletlerin iradeleriyle olsaydı!

Ne yazık ki bu da olmadığı için barıştan yana olan devletler bile caydırıcı güç edinmek durumunda kalmışlardır.

"Hazır ol cenge eğer ister isen sulhu salâh"

Bu mısra, barışın da ancak silahlanarak, savaşa hazır olarak elde edilebileceğinin veciz ifadesidir.

Peygamberimiz zamanında en etkili savaş aracı at ve ok idi. Bu sebeple Müslümanlar ata binme ve ok atma eğitimi almaya teşvik edildiler.

Bugün de en etkili silah nükleer silahtır. Bu silahın icadı da, kullanılması da insanlığa, insanda bulunması gereken erdemlere aykırıdır; ama bu silah hem icad edilmiştir hem de –müslüman olmayan ülkeler tarafından- kullanılmıştır. Bu durumda, elinde nükleer silah bulunmayan ülkeler büyük bir tehlike ve tehdit karşısında aciz durumdadırlar.

Düşünün, bugün İsrail'in elinde nükleer silah var, bu ülke kuruluşunda ve yayılışında meşru değil, ayrıca meşru olmayarak genişlemeye, işgale, vurup kırmaya devam ediyor, dünya bu gidişe dur demiyor (diyemiyor değil, demiyor). Şimdi birileri çıkmış "İran'da, Pakistan'da , Türkiye'de nükleer silah bulunmasın" diyorlar; böyle insafsızlık, dengesizlik, ölçüsüzlük... olur mu?

Evet "Bütün dünyada nükleer silahlar bulunmasın, olanlar imha edilsin, bundan sonra yapanlar uluslararası topluluk tarafından cezalandırılsın" deseler alınlarından öpmek gerekir, ama "filanda olsun, falanda olmasın" diyene gülüp geçelim ve işimize bakalım.

30.10.2009Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi