HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Türkiye'de din özgürlüğü

ABD Dışişleri Bakanlığının 1 Temmuz 2008-30 Haziran 2009 tarihlerini kapsayan raporunda, dini özgürlükler alanında "kayda değer ihlallerin" görüldüğü ülkeler arasında Türkiye de var. Raporun Türkiye bölümünde, "anayasanın din özgürlüğünü öngördüğü, diğer yasa ve siyasetlerin de dinin genelde serbestçe uygulanmasına katkı sağladığı, ancak 'laik devleti' koruma gerekçesiyle, İslami ve diğer dini gruplara sınırlamalar getirildiği, devlet kuruluşları ve üniversitelerde İslami ifadeye önemli kısıtlamaların devam ettiği belirtiliyor. Raporda, kamu binaları ve üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağı ve AK Parti'ye açılan kapatma davasına da yer veriliyor.

Vaktiyle Demirel ve benzerleri, dini kısıtlamalardan şikayet edildikçe "İslam'ın en iyi yaşandığı ülke Türkiye'dir, camiler açık, beş vakit ezanlar okunuyor..." der, şikayetin yersiz olduğunu iddia ederlerdi. Bunun yanında bir de "Mevcut hak ve özgürlükler de fazla, bunların sonu şeriat düzeninin gelmesidir, okullardan din dersleri kaldırılmalı, İmam Hatip okulları kapatılmalı, namaz kılan, başını örten, içki kullanmayan kimseler devlet dairelerinde görev almamalı..." diyenler vardı, hala da bunlar var. Ama gel gör ki, elin ABD'si ve başkaları, bugünün dünyasında, hak ve özgürlükler standardında ülkemizin hala gerilerde bulunduğunu tespit ve ilan ediyor.

Laik-demokrat bir ülkede din özgürlüğünün varlığı ve tamamlığı artık ezanla, namazla, belli yaşlardan sonra çocukların din dersi almalarına izin vermekle ölçülmüyor; şimdi ölçü "şiddete başvurmadıkça, başkalarının hak ve özgürlüklerine zarar vermedikçe her dindarın "inanma, ibadet, ayin, eğitim ve öğretim, yayma, örgütlenme" bakımından serbest olup olmadığıdır.

Türkiye'de:

Toplu bulunulan yerlerde isteyenin namaz kılma imkanı ya yoktur veya zahmetlidir.

Tarikatlar yasaktır. Müminler bir yerde toplanıp "tarikat usulüne göre" zikir yapsalar takibata uğrarlar.

Din eğitim ve öğretimi devletin tekelindedir; din eğitimi veren özel okul açılamaz. Devletin okullarında dinin emir ve yasaklarına riayet ederek okumak mümkün değildir.

Dini yaymak için faaliyet göstermenin önünde engeller vardır.

Dini dernek kurmak yasaktır.

Şu halde Türkiye'de, laik-demokratik devletlerde var olan ölçüde din özgürlüğü yoktur.

Rapor doğru, fakat eksik söylemiştir.

29.10.2009Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi