HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Demokratik açılım

Demokratik açılım yerine "Kürt açılımı" demenin yanlış olduğunu düşünüyorum; çünkü bu ülkede demokrasinin yokluğu veya eksikliği yüzünden haksızlığa uğrayanlar yalnızca Kürtler değildir. Ama bu açılımda Kürtlerin birinci planda olması, halihazırdaki isyan (PKK) yüzünden mazur görülebilir.

Bu ülkede halka sorulmadan şeriat kaldırıldı, Mecelle vb. İslami kanunlar yerine Batı'dan kanunlar alındı, yazı değiştirildi, dile ve tarihe müdahale edildi, tarikatlar kapatıldı, kıyafet değiştirildi ve o zaman "gâvur şapkası" denilen şapka mecbur hale getirildi, hilafet kaldırıldı, Osmanlı ailesi çoluk çocuğa varıncaya kadar ülkeden sürüldü, yıllarca tek parti diktatörlüğü hakim oldu, kimine Türkçü, kimine İslamcı, kimine komünist... diye işkence yapıldı, binlerce insan doğru dürüst muhakeme edilmeden idam edildi, demokratikleşme teşebbüsü, statükocu sivil kesimin desteği ile asker tarafından defalarca kesintiye uğratıldı, başbakanlar, bakanlar asıldı, sonra da itibarları iade edilip türbelere taşındılar... Bu listeyi uzatmak mümkündür, ama burada kesip tekrar edelim: Demokratik açılım ülkemiz insanının tamamını ilgilendiriyor ve tamamı için gereklidir.

Altı kaval üstü şişhane, yarısı balık yarısı insan olamayacağına göre hem AB adayı hem askeri vesayet, hem laik-demokratik- sosyal-hukuk devleti iddiası hem bu dört unsurun tamamı eksik olamaz.

Bu yüzden işe tam anlamıyla demokratik ve AB standartlarında bir anayasa yapmakla başlamak gerekiyor. Ne yazık ki, menfaatleri statükoyu ve askeri vesayeti korumaya bağlı olanların engellemeleri yüzünden bir türlü bu ilk, temel ve önemli adım atılamıyor.

Korkular, endişeler bahane ediliyor, bilime dayalı araştırmalar böyle bir ihtimali varit görmediği halde yeniden ülkeye eski, antidemokratik, bölücü... düzenlerin gelebileceğinden söz ediliyor.

Muhalefet zaman zaman parti menfaatini, ülke menfaatinin önüne geçiriyor, olmayanı olmuş gösteriyor, olanı abartıyor, yalnızca kötü ve yanlış olana değil, iyi ve faydalı olana, olabileceğe de bir tarafından bahane bulup karşı çıkıyor.

Herkes aklını başına toplamalı, vicdanının sesine kulak vermeli, insafı elden bırakmamalı, ülke ve millet menfaatini ön plana almalı, her türlü tahrikten ve komplodan uzak durmalı, olması gerekeni kim yaparsa yapsın onu desteklemeli; aksi halde kaybeden hepimiz oluyoruz, ve asıl böyle yaparak ülkenin halini ve geleceğini tehlikeye atıyoruz.

03.09.2009Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi