HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Son Anket

Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkında "kapatmama" kararı almasının ve Ergenekon Davası'nın seçmene etkisi ile ilgili olarak A&G Araştırma'nın yaptığı ankette önemli sonuçlar ortaya çıktı.

Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde, toplam 22 il, 45 ilçe bunlara bağlı 75 mahalle ve köyde 657'si kadın olmak üzere toplam bin 326 denekle hanede yüz yüze görüşme metoduyla gerçekleştirilen ankette Ergenekon iddianamesinin açıklanmasının ve AK Parti hakkında açılan kapatma davasının sonuçlanmasının ardından 2 -3 Ağustos tarihlerinde seçmenin nabzına bakılmış oldu.

"Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusuna verilen cevabın dökümü şöyle:

AK Parti yüzde 35.3, kararsızlar yüzde 25.9, CHP yüzde 13.2, MHP yüzde 10.1, DTP yüzde 4.6.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise tablo, AK Parti yüzde 47.6, CHP yüzde 17.8, MHP yüzde 13.6, DTP yüzde 6.2.

Buna göre; AK Parti'nin 21-22 Haziran'da yüzde 42.6 olan oy oranı yüzde 47.6'ya yükseldi. CHP'nin 21-22 Haziran tarihlerine yüzde 18.4 olan oyu ise yüzde 17.8'e geriledi. 21-22 Haziran'da ankette yüzde 17.1 görülen MHP yüzde 13.6'ya geriledi.

Hazirana göre, "kapatmama kararından sonra" AK Parti'ye geri dönen oylar, daha önceki azalmanın başka sebeplere değil, kapatma davasına bağlı olduğunu gösteriyor. Partinin gidişinden şikayeti olmayan bir kısım seçmen, kapatılması ihtimalini kuvvetli gördüğünden ona oy vermenin de makul olmadığını düşünmüş, parti kapatılmayınca da tekrar ona dönmüştür. İktidar partisinin bunca badireden ve tabii olan yıpranma sebeplerinden sonra hâlâ oyunu arttırması bilinenden farklı bir gelişmedir. Parti bu desteğin sebepleri üzerinde iyi düşünmeli, mevcut seçmenini kaybetmeme yanında, şimdiye kadar kendisine oy vermeyen seçmenlerle de ilgilenmeli, farklılıklara rağmen ortak değerler ve taleplere ağırlık vermelidir.

"AK Parti laiklik karşıtı eylemlerin odağı mı?" sorusuna yüzde 36.1 oranında "Evet", yüzde 50 oranında ise "Hayır, cevabı verildi. Yüzde 13.9 oranında ise görüş belirtilmedi. "AK Parti kapatılmayı hak etmişti, kapatılmalıydı" diyenlerin oranı yüzde 22.8 olarak gerçekleşti. Ankete katılanların yüzde 28.5'i ise "AK Parti kapatılmayı hak etmişti, ancak kapatılsaydı ekonomi çok kötü etkilenirdi, kapatılmadı iyi oldu" cevabını vermişler. "AK Parti kapatılmayı hak edecek yanlış yapmadı. Bu sebeple de kapatılmadı" diyenlerin oranı ise yüzde 48.7 olmuş.

Bu iki soruya verilen cevaplar incelendiğinde oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. "Laiklik karşıtı" diyenler yüzde 36 olduğu halde "kapatılmalıydı" diyenlerin yüzde 22.8 de kalması, parti kapatmaya karşı olanların kahir ekseriyet olduğunu gösteriyor.

"Laiklik karşıtı" kavramı oldukça karmaşık; çünkü laikliğin tarifi yok ve her grup kendine göre bir laiklik anlayışına sahip, hükmünü de buna göre veriyor.

Türkiye'de mesela üniversitelerde başörtüsünün serbest olmasından yana olanların yaklaşık yüzde yetmiş, karşı olanların ise yüzde otuz olduğunu biliyoruz. Bu araştırmada da "laikliğe karşı" diyenler yüzde otuz altı olduğuna göre bu cevabın, farklı laiklik anlayışından kaynaklandığı ortaya çıkıyor.

08.08.2008Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi