HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Diyanet'in fetvası

Radikal gazetesi (27/05/2008) haber değerinde bulduğu için "Diyanet'in sitesinde cinsel yasaklarla ilgili bilgiler verildi" başlığı altında, aylar belki yıllardan beri o sitede mevcut olan bilgiyi yeni yazılmış gibi aktarıyor. Bunun yanında ikinci garabet de "İslam dininde namaz diye bir ibadet varmış, bu bilgi Diyanet sitesinde yer alıyor" dercesine bilinen bazı İslami yasakları sıralıyor. Bunlar, kimi Kur'an'dan kimi Peygamberimiz'in hadislerinden öğrenilmiş ve asırlardan beri bilinen, bütün Müslümanların inandıkları ve uymaya çalıştıkları, uyamayanların da günah işlediklerinin farkında oldukları dini kurallar, emirler ve yasaklar. Diyanet'in kanuna göre görevlerinden biri "halkı din yönünden aydınlatmak"tır. "Din yönünden aydınlatmak" dini çağa göre değiştirmekle olamaz, İslam'ın bilinen kurallarını açıklamakla olur. Eğer ictihad gerekirse bu da yapılır, ama ictihad, Hristiyanlık'ta gerçekleşen reform kabilinden bir tasarruf değildir. İctihad yine Kur'an ve hadislerin lafız ve ruhları, mana ve maksatları göz önüne alınarak yapılır. Sonuçta Allah'ın muradını yine O'na ait açıklamalardan yola çıkarak keşfetmek, kullarının bu murada uygun yaşamalarına yardımcı olmak hedeflenir.

Aşağıda nakledeceğim "site muhtevasından bir parçayı" gazete, halkın bu konuda bilgi sahibi olmasını, bu kıymetli bilgilerin sitede kalmamasını, daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamak için nakletmiyor.

Başlıktan, satır aralarından ve köşe yazarlarının yorumlarından anlaşıldığına göre şunu demek istiyor:

1. Bu kabul edilemez, çağ dışı ifadeleri, kuralları Diyanet nasıl sitesine alır.

2. Eskiden bunlar İslami olarak kabul edilmiş olsa bile Diyanet bunları şimdi niye değiştirmez, çağa uygun hale getirmez.

3. Bir köşe yazarlarının ifadesine göre:

a) Laik bir ülkede Diyanet olur mu?

b) "Laik devletin diyaneti neredeyse her gün din adına konuşuyor. Konuşurken de hassas bir çizgide duruyor, 'laiklik' ilkesine çok da halel getirmemeye çalışıyor."

Eğer bu ülkede farklı inanç, düşünce ve hayat tarzını benimseyenler bir arada ve bir topluluk (adı ulustur veya başka bir şeydir) oluşturarak yaşayacaklarsa birbirlerini anlamak, farklılığa tahammül etmek, ortak bir ahlaka genel olarak riayet etmek, özel ahlak anlayışlarına da saygı göstermek gibi kuralları benimsemek durumundadırlar.

Peki Radikal'in haberinde ve yorumunda bu kurallara uyulmamış mı?

Evet uyulmamış, açıklayayım:

1.Yazıda nakledilen yasaklar ve buyruklar İslam'a inanmayanlara göre kabul edilemez, çağ dışı vb. olabilir, ama Müslümanlara göre bu kurallar her çağ için geçerlidir, kabul edilebilir ve uygulanır. (Zorunlu din derslerinde bütün Türkiye çocuklarına bu konular öğretilseydi böyle çağ dışı habeler yapılmazdı.)

2. Diyanet İslam'ın "değişemez" nitelikli hüküm ve kurallarını değiştiremez. Çağa da uyduramaz. Ancak çağın diliyle anlatır ve açıklar. Bu açıklama T.C.'de yaşayan bütün insanları bağlamadığına, bir kanun gibi herkesi mecbur etmediğine göre isteyen bunlara uyar, istemeyen uymaz.

(Konuya devam edeceğim)

30.05.08Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi