HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Haddini bilmemek

Kızılcahamam toplantısı ile ilgili yazılarıma devam edeceğim, ama bazen ara vermek gerekiyor.

"İslam'ın altıncısı şartı haddini bilmektir" denir; ne güzel bir sözdür. Askeri gözden düşürmeyi kimse istemez, ama öncelikle asker istememeli ve halkı incitecek, halkın duygularını olumsuza çevirecek davranışlardan uzak durmalıdır.

Şurada ve burada, şu zaman veya bu zamanda bazı komutanların gereksiz, yetkisiz ve kaba davranışlarda bulunduklarını, bunu ne maksatla yaparlarsa yapsınlar -kendilerini alkışlayan küçük bir azınlık dışında- halkın açık veya kapalı tepkisine sebep olduklarını bilmeleri gerekiyor.

Bu ülkede halkın yüzde yetmişi başörtüsü yasağına karşıdır. Bunu bildikleri ve üstelik kendilerine düşmediği (hadleri ve yetkileri dışında olduğu) halde bazıları, başörtüsü yasağının uygulanmasını denetlemeye, hatta bizzat uygulamaya kalkışıyorlar. En son Adana'nın Kozan ilçesinde yaşanan olay bunun tipik örneğidir.

Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen programda kompozisyon dalında kazandığı birincilik ödülünü almak üzere sahneye çıkan Kozan İmam Hatip Lisesi 11-C sınıfı öğrencisi Tevhide Kütük başörtüsünden dolayı hakarete uğruyor ve zorbaca bir muameleyle sahneden indiriliyor. Bu da Kaymakam Aydın Tetikoğlu ve Garnizon Komutanı Binbaşı Hüseyin Çopur'un talimatıyla gerçekleşiyor. Halbuki normal olanı şudur:

1. Yasağın bu olayı da içine alıp almadığı tartışmalı olmakla beraber yasak çiğneniyor olsa bile ortam ve durum göz önüne alınarak (yapılan muamelenin daha ağır sonuçlar doğuracağı düşünülerek) müdahale edilmez. Daha sonra birinci derecede sorumlu olanlar uyarılır.

2. Yasağı uygulamakla yükümlü olan yöneticiler görevlerini ihmal ettikleri için merasimden sonra, yetkili makamca, gerekli işlem yapılmak üzere soruşturma açılır.

3. Her hal ve kârda lise öğrencisi bir genç kıza karşı devletin iki yüksek rütbeli memuru vazifeşinaslık gösterisine kalkışmazlar; çünkü bu -olayda görüldüğü şekilde- onların işi değildir.

Siz bütün bu yanlışları yapın, sonra da bu davranışlardan büyük üzüntü duyan ve infiale kapılan halktan sevgi ve saygı bekleyin!

İşte bu olmaz, olmuyor.

Askerin kendi vazife alanında usulüne uygun (hiyerarşiyi ihlal etmeden) yapacağı müdahaleye kimsenin bir diyeceği olmaz. Ama bunun dışında, bütün ülkede başörtüsü yasağının uygulanmasını denetlemek askerin vazifesi değildir ve onun imajına zarar vermektedir.

Askerin imajına zarar veren bir başka davranışı da (doğrudan rejimi koruma ve kollama işini de) bir başka yazıda ele alalım.

Kurbanla ilgili bir not:

KURBANLARINIZ KONGO'DA BAYRAM OLSUN!

Bağışlarınız İçin Kurban Bedeli 100 YTL' dir.

İki yıldır kurbanlarınız Kongo'da bayrama dönüşüyor. 2005'te 3000 adet, 2006'da 5534 adet kurban Yeryüzü Doktorları tarafından Kongo'da kestirilip yoksul halka dağıtıldı. Tel:0 533 271 77 00 (Nilüfer Çetin).

29.11.2007Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi