HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Acil tedbir ve bir yardım çağrısı

Sıradan insanların duyguları, arzuları, ihtirasları akıllarına galebe çalar da göz göre göre gelen tehlikeye karşı tedbir almakta, felaket kapıyı çalmadan kurtulma çareleri aramakta kusurlu ve ihmalkâr davranırlar. Bunun en yaygın örneği sigara tiryakiliğidir. Bu ve benzeri bağımlılıkların makûl (akla dayanan, aklın kabul ettiği) bir açıklaması ve gerekçesi yoktur. Akıl, bilgi ve din sigaranın terk edilmesini emreder, alışkanlık ise bunlara karşı kor ve üzerinde "sigara öldürür" yazdığı halde tiryaki, paketi açar, bir tane de yakar.

Bu yazıda üzerinde durmak istediğim bir başka örnek ise kuraklıktır, su sıkıntısıdır. İnsanların bir yandan günahları, diğer yandan başta israf olmak üzere yağmuru engelleyen, su kaynaklarını kurutan iş ve eylemleri yüzünden dünya büyük bir kuraklık ve susuzluk felaketine doğru adım adım ilerliyor. Sera gazlarının salımını sınırlayan anlaşmaya hâlâ, bunu en fazla yapan ülkeler imza atmıyor; üretim ve kazanç sarhoşluğu yüzünden insanlara zarar vermeye devam ediyorlar.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.), "Nehir kıyısında bile olsanız, suyu israf etmeyin" buyuruyor. "Nehir kıyısında suyu bol kullanmanın ne zararı olabilir?" diye düşünenler olabilir. Allah tarafından eğitilmiş olan o büyük eğitici biliyor ve bildiriyor ki, suyu bol bulduğunda israf etmeye alışan bir kimse, az bulduğunda da tasarruf etmeyi bilemez.

Eskiden abdest, ibrik ve benzeri bir kaptan ele dökülerek alınırdı. Bu usulde abdest alan bir kimse kullandığı suyu biriktirse ve bugün açılan ve abdest sonuna kadar kapatılmayan bir musluktan alınan abdest suyunu da biriktirip mukayese etse bir kaç misli suyu israf ettiğini görecektir.

Hasılı, tez elden tedbir almazsak kuraklık ve susuzluktan kırılacağımızı unutmayalım.

Bir de ormanları yakarak, ağaçları keserek akciğerlerimizi ve yağmura açılmış elleri yok etme günahımız/kusurumuz/suçumuz var.

Buna karşı bazı gayret sahibi insanlar büyük fedakârlıklarla ağaç dikiyor ve orman yetiştiriyorlar. Bunlardan bir tanesini bir süre önce bu köşede tanıtmıştım. Emekli matematik öğretmeni Rahim Demirbaş şimdi bir zorlukla karşılaşmış ve yardım istiyor. Mektubunun ilgili kısmını sunuyor, sergilediği gayretlere ve mağdur olduğu hususa okuyucularımızın ilgi göstermesini diliyorum:

Ben devletime ve kimseye hiç yük olmadan 9 yıldır ülkemizin bu kurak ve çölleşme ile karşı karşıya olan bölgesinde bir orman oluşturuyorum. On bini aşkın ağaç diktim. Elimdeki imkânlarla ormanı yaşatmaya ve korumaya çalıştım. Zor durumda kalmasaydım kimseyi rahatsız etmezdim. Elimden geleni yaptım. Şu sıralarda boyumu aşan bir olayla karşı karşıyayım. Ağaçları biraz fazla dikmişim. Bir de bu yıl yağışlar az olup sıcaklarda çok olunca işler zorlaştı. 9 yıldır dikip büyüttüğüm ağaçlar ateşten değil susuzluktan yanıyor. Körpe olanları kurumak üzere. Su tankı buldum, traktörle su taşıyıp onları sulamaya çalışıyorum. Fakat, dökme su ile değirmen dönmüyor.

Şuna inanıyorum ki bana bu ormanı oluşturma arzusunu veren Allah'ım, ardından suyu da verecek. Acaba ne ve kim aracılığı ile, doğrusu merak ediyorum. DSİ yetkilileri bir havuz ve 2,5 km boru ile sıkıntımın giderileceğini belirttiler (kooperatif kuyularından su alabileceğim). Şu an havuzun yerini hazırladım, inşaatını yaptırıyorum. Geriye kalıyor boru işini halletmek. Boruyu da yiğit birinin alması gerekiyor. İhtiyacım para değil, yalnızca borudur.

Aslında insanlarımızın güzel duygularını mezata çıkarıp paraya çevirenlere kin duyan birisiyim. Ben bugüne kadar kendi gücümle direndim. Ne yazık ki evdeki hesap çarşıya uymadı.

Benim problemimi 2,5 km beşlik (125 lik) ana boru çözecek. Bu boruları bana şimdi temin eden olursa makul bir zaman içerisinde bedelini geriye ödeyebilirim. Çünkü, şu anda durumum uygun değil.

Konya Ereğlisi Kaymakamlığı ya da Ereğli Orman Fidanlığı Müdürlüğü'nden bu çalışmamı araştırabilirsiniz. Saygılarımla...

Rahim Demirbaş / Emekli matematik öğretmeni

Hamidiye Mahallesi, Anıt Cad. Ender Ap No 1/2 Ereğli /KONYA (0505 / 753 92 92)

02.09.2007Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi