HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Dizi âfeti

Küresel ısınma, ABD ve İsrail belası, şiddet... âfet olarak yetmiyormuş gibi bir de başımıza tv. dizileri musallat oldu; önemli bir kısmı ahlak ve dinimizi yıpratma, bozma ve halkımızı bu bakımdan zehirleme işlevine soyunmuş gibi.

Bir kere hemen her dizide, seyredenleri etkileyecek ve gençleri imrendirecek şekilde alkollü içki (daha çok rakı) içiliyor. Bundan daha etkili bir alkol kullanma telkini ve rakı reklamı yapılamaz.

Zina meşrulaştırılıyor, zinaya ve meşru olmayan; dinimize, ahlakımıza, geleneğimize aykırı olan ilişkilere karşı çıkanlar kınanıyor, seyircilerin gözünden düşürülüyor, ahlaklının değil, ahlaksızın tarafı tutuluyor.

Din ve din alimleri, din görevlileri hakkında yanlış bilgiler veriliyor, kötü imajlar ve yıpratıcı sahneler sergileniyor.

Yüzde doksan dokuzu müslüman olan ve insanlarının hayatları içinde az veya çok mutlaka İslam bulunan bir ülkede yapılan bu dizilerde dinden haber ve eser yok.

Yakında bir kısmını izlediğim bir diziden tüyler ürpertici bir örnek vereyim:

Evin kızı, bir gençle, meşru olmayan bir cinsel ilişkide bulunmuş ve hamile kalmış. Bunun farkına varan aile ve akraba kızı cezalandırmak veya bağışlamak konusunda tereddüt içindeler; baba af taraftarı, akrabanın bir kısmı cezalandırmada ısrar ediyorlar. Baba son kararı dine bırakıyor ve bir hocaya sorarak karar vermek üzere ona gidiyor. Hoca ölüm fetvası veriyor, baba da infaz etmek üzere eve dönüyor.

Bunu yazan senarist ya cahil veya din düşmanı olmalı!

Başka yorumlar da bulunmakla beraber klasik yorum ve hükmü ele alalım; buna göre:

1. Evli olmayan (bekar, bakire) bir erkek veya kız zina yaptığında cezası yüz sopa vurmaktır. Sopanın mahkuma kalıcı zarar vermemesi şarttır. Bazı alimlere göre ise sopa semboliktir, dişi temizlemede kullanılan misvak gibi bir şeyle dahi yapılabilir.

2. Cezanın infaz edilebilmesi için yargılama ve kesinleşmiş mahkeme hükmü gerekir.

3. Şer'î cezaya hükmedecek mahkeme ancak İslam mahkemesi olur, bu da laik bir ülkede -genellikle- bulunmaz; Türkiye'de olmadığı da kesindir.

4. Mahkemeye düşmeden önce tövbe edenlere ceza uygulanmaz.

5. Yukarıdaki şartlar (mahkeme hükmü, devletin infazı vb.) bulunmadığında ceza ahirete kalır.

Peki bu durum karşısında "bir hocanın, bakire iken zina etmiş bir kız hakkında, İslam mahkemesinin kararı olmadan, babası tarafından öldürülmesinin caiz olduğuna dair fetvası vermesi mümkün müdür?

Kesin olarak "Hayır".

Eğer bu -mümkün olup olmama şöyle dursun- olmuş gibi gösteriliyorsa ve bu gösteri milyonlara sunuluyorsa ortada, bilgisizliği aşan bir durumun, bir kötü kastın mevcut olduğu ortaya çıkmış olmaz mı?

Kesin olarak "Evet".

İşte Türkiye ve işte bazı tv. dizileri!

Siz, ey dini bütün müslümanlar, çocuklarınıza bu dizileri seyrettirmeye devam edin bakalım!

1.Nisan.2007
PazarBuradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi