HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Ebu'd-Derdâ Uveymir b. Âmir (v. 32/652):
Ensârın Hazrec kolundan, Bedir günü müslüman oldu, Uhud savaşında gösterdiği fevkalâde kahramanlık sebebiyle Rasûlullah'ın (s.a.) takdirini kazandı ve "Uveymir ne iyi bir süvârî!" İltifatına mazhar oldu. "O, ümmetimin hakîmidir" sözünü Allah Rasûlü, Ebu'd-derdâ için söylemiştir. Hz. Ömer tarafından Medîne kadılığına, yine onun hilâfetinde Muâviye tarafından Dimaşk kadılığına tayin edilmiştir. Kendisi İslâm'dan önce ticaret ile meşgul olurmuş, müslüman olduktan sonra da işine devam etmek istemiş, ancak "İslâm ile ticareti birleştiremedim" diyerek bundan vazgeçmiştir.
Hz. Ömer tarafından kadılığa tayin edilmesi, onun fıkıhtaki seviyesini gösterir. Şu sözleri de bunun ayrı bir delilidir: "Dünya keder yurdudur, bu kederden ancak, dünyadan sakınanlar kurtulur, dünyada Allah'ın nişaneleri vardır; cahiller bunu yalnızca işitir, Allah'a kulluk edenler ise bunlardan ibret alırlar. Onun dünyadaki nişanelerinden biri de dünyayı, bir takım lezzetler ile donatmasıdır; îmanı tam olmayanlar bu lezzetlere dalar ve kendilerini mahvederler, Allah'ın öğüdünü dinleyenler ise bu lezzetlerden -yolunca- istifade ederler. Dünyanın helallerine külfetler, haramlarına da sorumluluklar karıştırmıştır. Çok dünyalık edinen yorulur, az dünyalık edinen de sıkıntı çeker."(80)


80. Hacevî, el-Fikru's-sâmî, C. I, s. 188; İbn Hacer, İsâbe, C. III, s. 46.


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler