HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


D- Fıkıh Kitaplarındaki Yeri:
Haram ve helâl olan şeyler bahsi akaid, fıkıh ahlâk kitaplarında dağılmış olmakla beraber mevzûlarının çoğu fıkıh kitaplarında ve özellikle "sayd (av), zebâih (hayvan kesimi, eti yenen ve yenmeyenler), eşribe (içilecekler), remiy ve sibak (atış ve yarış), libâs (giyecekler), kerâhiye" bölümlerinde yer almaktadır. Son bölüm (kerâhiye) doğrudan doğruya helâl-haram bölümüdür; ancak her müellif bu bahse aynı ismi vermemiştir.
İmam Muhamed, el-Cami'u's-Sağir isimli eserinde "kerahiye" başlığını kullanmış, Tahâvî, Merginânî gibi müellifler de bunu benimsemişlerdir. Yine İmam Muhammed, el-Asl (el-Mabsût) isimli eserinde "istihsan" başlığını kullanmış, "el-Kâfi, el-Mebsût (Serahsî'nin), el-Muhît, ez-Zahîra, el-Muğnî gibi eserler de bunu takib etmişlerdir. El-Kerhî, Muhtasar'ında "el-Hazr ve'l-ibâha" başlığını kullanmış, Kudûrî, Kadıhan gibi müellifler de bunu tercih etmişlerdir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler