www.HayrettinKaraman.net Sayfa yönetiminden Twitter hesabı kapatma duyurusu - 22.Mayıs.2014

Hayrettin Hocamızın değerli takipçileri,
Özellikle 17 Aralık sürecinde bir kısım fitnecilerin, değerli hocamıza karşı başlattıkları ve özellikle Twitter üzerinden yürüttükleri iftira kampanyalarına bizzat oradan cevap vermek niyetiyle hocamız adına bir Twitter hesabı açmıştık. O süreçte bu hesap işe yaradı, iftiracı kesim hedeflerine ulaşamadı ve kendilerini rezil ederek birçok yönden başarısız oldular.
Fakat bu süre zarfında edindiğimiz çeşitli tecrübeler sonucu ve son olarak da iki gün önce Twitter'dan bize gelen bir tanıtım mesajından dolayı artık bu Twitter hesabını devam ettirmeme kararı aldık. Bu kararın ayrıntılı nedenlerini ve tecrübelerimizi "sayfa yönetimi olarak" sizlerle de madde madde paylaşmak istedik:

1- Twitter üzerinde açılmış birçok sahte/kimin kullandığı belli olmayan hesap var. Uydurma/takma isimlerle hesaplar açılıp saygıdeğer insanlara karşı "çamur at izi kalsın" tarzında kampanyalar ve saygısızlıklar buradan çok kolay yürütülüyor.

2- Bu sahte hesapların sahipleri tarafından sizin gönderinize/twitinize yazılan seviyesiz yorumları silseniz de, Twittere şikayet etseniz de bunun hiçbir faydası olmuyor. Silinen yorum "çocuk kandırır gibi" sadece silen kişi tarafından görünmüyor. Ama Twitter'e üye olsun ve hatta olmasın diğer bütün insanlar tarafından bu seviyesiz yorumlar görülüyor. Böylece sahte bir hesap sahibi, mesela çok okunan ünlü bir yazarın sayfası üzerinden kendi reklamını yapıyor/ünleniyor. Eğer siz o kişiye cevap yazarsanız daha da memnun oluyor ve daha da meşhur oluyor. Twitter da bu durumdan trafik elde ediyor ve mesela reklam gelirini artırıyor. Bu konuda Twitter'e özel mesaj yazdığımız halde gereğini yapmadılar ve önlem almadılar.

3- İyi insanlar Twitter'i daha çok takip amaçlı ve pasif olarak kullanıyorlar. Sahte hesapların çok olduğunu bildiklerinden ve gereksiz yere seviyesiz insanlarla söz dalaşına girmeye gerek duymadıklarından dolayı diğerlerinin sesi Twitter'da daha çok çıkıyor. Sahte hesap sahibi kişi kendisini gizlediğinden dolayı, dürüst davranarak tam adını yazmış/saygın bir insana hakaret dolu cevaplar/yorumlar yazabiliyor ve bundan hiçbir zarar görmüyor. Fakat dürüst/saygın insanlar, seviyesizliğe seviyesizlikle cevap veremiyor ve hem üzülüyor, onuru zedenlenmiş hissediyor, hem de yazılanlar hesabında görüldüğü için çevresine karşı mahcup oluyor. Her ne kadar bilişim uzmanları sosyal medyadaki yorumları çok önemsememek gerektiğini söyleseler de hassas/dürüst insanlar bu durumdan dolayı üzülüyorlar.

4- Özellikle fitne zamanlarında (mesela: gezi parkı eylemleri, 17 aralık süreci vb.) daha çok şer odakları ve fitneci gruplar kendilerine gelen bir emirle twit seansları düzenleyip suni gündem oluşturmaya ve sanki büyük bir güçleri varmış gibi "sanal güç gösterileri" yapmaya çalışıyorlar; algı operasyonları yapıyorlar.

5- Twitlere yorum yazan maksatlı kişilerin amacı doğruyu bulmak değil. Fitne/iftira zamanlarında, yorumda yazdıkları sorularının cevapları, hemen yorumunun üzerindeki bağlantıda yer almasına rağmen onları okumuyorlar. Tek amaçları, takma isimlerin arkasına saklanarak, üstlerinden gelen "çamur atma" emrine göre hareket edip seviyesiz twitlerle hesap sahibini ve sevenlerini rahatsız etmek oluyor. Bunlar zaten doğruya ulaşmak istemedikleri ve cahilce hareket ettikleri için kendileri ile de, yazdıkları ile de uğraşmak hem hesap sahibi hem de diğer okurlar için zaman israfı oluyor.

6- 140 karakter sınırlaması olması nedeniyle Twitter bize kullanışsız gelmiştir. Hocamızın gazete makalelerini okurlarına duyurmak için Twitterdan yine www.HayrettinKaraman.net sitesine veya Facebook'a yönlendiriyorduk veya resim koyuyorduk.

7- Uzun süredir kapatmayı düşündüğümüz bu Twitter hesabını kapatmaya kesin karar vermemizde etkili olan en son neden de şu olmuştur:
20.05.2014 tarihinde Twitter'dan tarafımıza "Başbakan'ın yumruklu saldırısından yeni görüntüler!" konusuyla bir e-posta gelmiştir.(*) Tamamen "sol veya taraflı görüş açısıyla" maksatlı olarak oluşturulmuş bu tür haberleri Twitter'in kullanıcılarına servis etmeye soyunması bize çok garip ve maksatlı gelmiştir. Bu tür duyuruları Twitter'ın diğer insanlara servis etmesi için normalde büyük reklam ücretleri ödemek gereklidir. Bu mesajın reklam olmadığı da görüldüğüne göre, bu haberi Twitter'in taraflı ve kulaktan dolma bilgilerlerle ve olayın taraflarını da dinlemeden yayınlaması düşündürücüdür. Ülkemizin Başbakanını "Yumruklu saldırı yapan birisi" şeklinde sunması bizim için yaralayıcıdır ve inandırıcılıktan uzaktır. Üstelik 18.05.2014 tarihli haberlerde(**) olayda adı geçen gencin "Başbakan bana yumruk atmadı, aksine beni korudu." şeklinde demeç vermesine rağmen Twitter'in 20.05.2014 tarihinde hala bu taraflı haberleri servis etmesi bizim gözümüzde Twitter'in güvenilirliğini ve tarafsızlığını tamamen kaybetmesine neden olmuştur. Twitter, Amerika veya İngiltere'nin başkanları hakkında taraflı/kulaktan dolma haberlerle yayın yapamazken bizim ülkemizin Başbakanı hakkında nasıl böyle bir haberi servis edebilmektedir? Bu soru şu iki ihtimali aklımıza getirmiştir:
a) Yaklaşan Cumhurbaşkanı seçimleri nedeniyle başlatılması muhtemel görünen yeni algı/çamur atma operasyonlarında Twitter, Türkiye Başbakanı karşısındaki grupların tarafını tutmaya karar vermiştir ve buna göre yayın yapmaya başlamıştır.
b) Twitter Türkiye/Türkçe bürosuna sol görüşlü veya Türkiye Başbakanı karşıtı kişiler "sızmış" ve üstlerinin bilgisi olmadan bu tür haberleri kendi dünya görüşlerine uygun olarak servis etmişlerdir.

Sonuç olarak biz artık bu tür bir site altında hesabımızın bulunmasını ve takipçilerimizi buraya yönlendirmeyi istemiyoruz. Yukarıdaki nedenlerden dolayı Hayrettin Hocamızın Twitter hesabını kapattık. Böylece internet üzerinde hocamıza ait sadece internet sitesi, Facebook sayfası ve YouTube hesabı kaldı. Facebook, kişi hakları konusunda özenli davranmaktadır ve sağladığı imkanlar nisbeten geniştir. Bu nedenle buradan yayına devam ediyoruz. Dolayısıyla şu anda hocamıza ait internet adresleri şunlardır:
İnternet Sitesi: www.HayrettinKaraman.net
Facebook: www.facebook.com/HayrettinKaraman.net
YouTube: www.youtube.com/user/HayrettinKaraman

Hocamızın değerli okurlarının ve takipçilerinin bilgisine arzeder, saygılar sunarız.

www.HayrettinKaraman.net Yönetimi
22.05.2014