www.HayrettinKaraman.net Sayfa Yönetiminden Yeni Şafak Gazetesi Facebook Sayfasına Destek Eylemi / 23.03.2016 - 24.03.2016

Yeni Şafak Gazetesi Facebook sayfasının, Facebook tarafından çifte standart uygulanarak kapatılmasını protesto etmek amacıyla 23.03.2016'da Hayrettin Hocamızın Facebook Sayfasını bir süreliğine dondurmuştuk. Eylem ve diğer girişimler başarılı sonuç vermiş ve Yeni Şafak Facebook sayfası yeniden açılmıştı. Olayın seyri ile ilgili bütün paylaşımlarımızı oluş sırasına göre buradan okuyabilirsiniz:

A-) Yeni Şafak Facebook Sayfalarının Kapatılmasına Yorumumuz - 23.03.2016 - 18:06:
Sayfa yönetimi olarak Yeni Şafak gazetesi ile bir bağımız yoktur. Bu yazıyı kendi tasarrufumuz sonucu yayınlıyoruz:
Yeni Şafak Facebook sayfalarının kapatılması olayını, sanal alemin uluslararası boyutu da olan bir "sanal darbe" süreci olarak görüyoruz. Bir zamanlar Yeni Şafak gazetesine yapılan polis baskınının, sanal/internet versiyonu olarak görüyoruz. Bir "karşı hamle" olduğunu düşünüyoruz.
Kamuoyuna açıklanan bilgilerden anladığımıza göre ortada bir çifte standart söz konusudur. Bu çifte standardın örneklerini sayfa olarak biz de yaşadık. Örneğin, "sermayesi sadece müslüman insanlarla/vakıflarla alay etmek ve onlara çamur atmak" olan bir kısım dinsiz/Türkiye düşmanı Facebook sayfaları, Hayrettin Hocamızın resimlerini kullanıp, üzerlerine iftira ve alay içeren yazdılar yazdılar. Bunları sayfa yönetimi olarak Facebook'a şikayet ettiğimizde bize gelen cevap, alay edercesine: "Şikayet ettiğiniz paylaşımın Topluluk Standartlarımızı ihlal etmediğini tespit ettik." idi. Bu durum bizce çifte standardın en önemli göstergelerindendir.
Facebook tarafından bir sayfa kapatılmak istenirse buna kolaylıkla bir mazeret bulunur. Ama istenmezse o sayfa topluluk kurallarına uyuyordur.
Genel olarak "sosyal medya yönetimlerinin" Türkiye ayağına olması muhtemel "sol, ateist, paralel" sızmalara ve Twitter'da bu noktadaki şüphelerimize taa 22.Mayıs.2014 tarihli paylaşımımızda dikkat çekmiştik.(*) Hatta bu yazıyı Yeni Şafak da dahil camiamızın gazetelerine de iletmiştik. Fakat o zaman bize kulak verilmemiş ve bu konuda gündem oluşmamıştı. Şimdi yaşanan Yeni Şafak'ın kapatılması olayı gerçekten büyük bir sorundur ve uluslararası çapta, hatta devlet düzeyinde çözülmelidir. Bizce bu işten sorumlu görevlileri hesap bilgilerini tahrip etmeden bir an önce hesap kurtarılmalıdır. Kurum olarak Zuckerberg'e direkt ulaşmanın yolları aranmalıdır.
Sayfa yönetimi olarak, Yeni Şafak Gazetesi Facebook Sayfasının geçmişte doğru bulmadığımız bazı paylaşım üslupları olmasına rağmen, kendilerine destek olmak için biz de bugün saat 20:00'dan itibaren bir süreliğine bu sayfayı kapatacağız. Daha sonra inşallah tekrar açacağız.
Yok eğer, biz de bir kazaya uğrarsak ve sayfa bir daha açılmaz ise, bizi bulacağınız yer bellidir: www.HayrettinKaraman.net
Değerli okurlarımıza, saygı ile duyurulur.
(www.facebook.com/HayrettinKaraman.net/posts/1055311141182302)

B-) Facebook'tan eyleme başlangıç mesajımız - 23.03.2016 - 19:26:
Yeni Şafak Facebook sayfasının, çifte standart uygulanarak kapatılmasını protesto etmek amacıyla 23.03.2016 saat 20:00'dan 24.03.2016 saat 20:00'a kadar Hayrettin Hocamızın Facebook Sayfasını donduruyoruz.
İnşallah, sayfamızı tekrar açınca herşey eskisi gibi olacaktır. Eğer sayfamız tekrar açılmaz ise, 15 senedir olduğu gibi bize www.HayrettinKaraman.net adresinden ulaşabilirsiniz.
Takipçilerimize bir günlüğüne sanal alemde "Allah'a ısmarladık" derken, son sözümüz Hayrettin Hocamızın şu sözü olsun: "İyiler, kötüler kadar gayretli, cesur ve fedâkâr olurlarsa mutlaka onlar kazanırlar."
(www.facebook.com/HayrettinKaraman.net/posts/1055359754510774)

C-) Eylem sona erince Facebook'tan açılış mesajımız - 24.03.2016 - 20:20:
"... ... ... Değerli takipçilerimize tekrar Esselâmu Aleyküm,
Sayfa yönetimi olarak, camiamıza mensup birçok nezih Facebook sayfası ile aynı anda yapmış olduğumuz "Yeni Şafak Gazetesi Facebook Sayfasına" destek eylemimiz başarıyla tamamlanmıştır. Bu eylem kapsamında Facebook sayfalarımız bizler tarafindan 24 saatliğine kapatılmıştır.
Yeni Şafak Facebook sayfalarının kısa zamanda tekrar açılmasını dileriz."
(www.facebook.com/HayrettinKaraman.net/posts/1056370551076361)

D-) Yeni Şafak sayfası yeniden açılınca yaptığımız Facebook paylaşımı - 26.03.2015 - 21:21:
"Yeni Şafak Gazetesi Facebook Sayfası yeniden yayına alınmış; hayırlı olsun. Yapılan girişimlerin ve sayfa olarak bizim de katıldığımız protesto eylemlerinin başarılı olması sevindiricidir.
Bu olaydan birçok kurumumuz için alınması gereken dersler vardır."
(www.facebook.com/HayrettinKaraman.net/posts/1058397847540298)

(Metinler ve paylaşımlar: www.HayrettinKaraman.net Sayfa Yönetimi)

---------------------
(*) Not: 22.Mayıs.2014 Tarihli Twitter hesabı kapatma duyurumuz şu adrestedir:
Sitede: www.hayrettinkaraman.net/editorden/www-hayrettinkaraman-net_Twitter_hesabi_kapatma_duyurusu.htm
Facebook'ta: www.facebook.com/HayrettinKaraman.net/posts/713565142023572
---------------------
Bu sayfanın adresi: www.hayrettinkaraman.net/editorden/hayrettinkaraman_net_yeni_safak_facebook_sayfasina_destek_eylemi.htm