(Sayfa yönetiminden:) HAYRETTİN KARAMAN HOCAMIZ YALNIZ DEĞİLDİR !

Hayrettin Hocamız “Başörtülü Sigara” başlıklı yazıları(*) bahane edilerek -geçmişte çok kereler olduğu gibi- 2017 yılının Ağustos ayında, özellikle sosyal (!) medya -Twitter- üzerinden, kötü maksatlı ve çoğunlukla takma isimli kişiler tarafından sanal linç girişimlerine maruz bırakılmaya çalışıldı. Sonra bunlara birkaç köşe yazarı da eklendi. Fakat bunlara karşın hakkın ve hocamızın yanında bulunan birçok kardeşimiz, mesajları ile hocamıza desteklerini gösterdiler. Aşağıda “sadece bayan” okurlarının, hocamızın ilgili yazılarına verdikleri desteğin bir kısmını paylaşıyoruz. “Şer güçlerin” sesinin daha çok çıktığı sosyal (!) medyada, “iyinin” yanında olduğunu açıkça gösteren, “aktif iyi” kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

BAYAN OKURLARININ HAYRETTİN KARAMAN’A DESTEK MESAJLARI

Hacer Sağlam: Hayrettin hocam.. Yazınızı medyada dolaşan söylentilere rastlamam sonrası kasti olarak açıp okudum.Yazınızı son kelimesine kadar size yöneltilen eleştirilere ilişkin bir malzeme bulma gayesiyle okudum. Ancak inanın son noktasına kadar bilinçli olarak artniyet aradıgım bu yazıda tek bir artniyete rastlamadim. Bilhassa yazınız sanki karşınıza kız evladınızı almışsınız da ona öğüt veriyormuşsunuz tadında yazılmıştı.Hülasa biz artık özümüzden çok koparıldık. Batılılaşmadık bütün bütün batı olduk artık. Bir din önderinin söylediği, hayattan kopup gelen en gerçek ifadeler bile zihinlerde eleştiri yağmuruna tutulmaya musait hale getirildi. Kurduğunuz cümlelerde abes olan bir kesite rastlamadım. Hatta size bu samimiyetinizden ve başörtülü bayanlarımızı kucaklayıcı ve kollayıcı bu çıkışından dolayı teşekkür ederim.

Halime Ceylan: Çok haklısınız hocam.

Ayşe Gül Öz: Teşekkürler hocam, Rabbim sizlere sıhhat ve afiyet versin. Lütfen bu tür yazılarınızı devam edin. Bazıları meydanı çok boş buldu. Durum gerçekten vahim. Allah bizlere nimetlerini verdikçe, Bizlerde bir şımarıklık oluyor. Ve hiç yakışmıyor. Müslüman ve dindar insan Tevazu sahibi olmalı.

Tala Soylu: Allah razı olsun hocam; ilminize, emeğimize, kaleminize, yüreğinize sağlık az bile söyledikleriniz. Allah onları ıslah eylesin demekten başka birşey gelmiyor elimizden, siz bizlerin tercümanısınız, söyleyeceksiniz tabiki, söylemezseniz yanlış orada başlar, onların nasıl anladığında değil saygılar teşekkürler.

Nebahat Güneysu: Hocam çok haklı çokta doğru söylemiş, ben bir bayan olarak acıkta sigara içmeyi, sakız çiğnemeyi sokakta yakıştıramıyorum, dar pantolon giyip aşırı makyaj yapmayı da. daha ağır daha mütevazı olsun hemcinslerim isterim, “olgun başağın boynu yere bakar” demiş atalarımız, selam ve dua ile.

Esma Biçer: Yaklaşık iki yüz yıldır öyle bir savrulduk ki İslam medeniyetinin köküne adeta kibrit suyu döküldü. İnandım diyenler de yüzünü batı medeniyetine çevirmiş hazlarının esiri olmuş durumda... Bu da çok normal küçük bir araştırma yapalım... Dede ve ninelerimiz anne ve babalarımız İslam dinini nerede ve nasıl öğrendi... Sorunun cevabı durumumuzu gayet açık ortaya koyuyor... Kuran ve sünnet ışığında bir hakikati ortaya koyarken bin defa düşünmek gerekir oldu... Laikler hazır asker malzeme beklerken, zavallı Müslüman kardeşim de cahilliğinden karşı safta... Kıyamet yakın...

Dilek Yeni: Yarayı düzeltmek isteyen susar tedavisini yapar, yarasıyla mutlu olan da gocunur çığırtkanlık eder. hocam vicdanınız rahat olsun, herkes ne anlamak istiyosa onu anlıyor. biz anladık sizi, Allah razı olsun duygularımıza tercüman oldunuz, tebliğiniz mübarek olsun. Hak katında kabul görsün şahidiz vsslm..

Tünay Ermis: Bu güzel açıklamalarınız için teşekkürler.

Şule Topaloğlu: Çok güzel bir yazı hislerime tercüman oldunuz hocam ben de sizin gibi düşünüyorum teşekkürler.

Halime Kömürcü: Hocam çok haklısınız. Bu yazıdan rahatsız olanlara açıklama yapmak için yorulmanıza değmez.

Mehtap Eryarsoy: Hocam ağzınıza sağlık ilk yazınızda az bile demiştiniz nesine kıyamet koparılıyor anlamak mümkün değil.

Aycan: Hocam bir ilahiyatci ve su an ihl de çalışan bir meslek dersleri ogretmeni olarak bu duygularımızı ifade ettiğimizde tepki alıyoruz. Meslekci arkadaşlar bile giyimleriyle kuşamlariyla öğrencilere örnek olmamız lazım dediğimizde umursamaz tavır sergileyip, “şu var bu yok” derdindeler. Eşi ilahiyatta hoca olan bir meslekciyi daracık pantolon giydi diye uyarınca ilahiyatta hoca olan eş dahil kıyameti kopardılar. Artık makyajın, giyim kuşamın ziynet olduğunu, çarşıda-yolda eşiyle-sevgilisiyle sarmaş dolaş olan Başörtülülere birsey diyemiyoruz. Müslüman kadını edebinden nasıl uzaklastirdiklarini söylediğimizde ne var bunda koca sevgilisi diye cevap veriyorlar. Sanki dinimiz sokakta herşey serbest karı-kocaya diye bir fetva vermiş. Dindar nesil falan yok ortada. ilahiyatlarda kız erkek öğrenci ayrı okusun diye uygulamaya bile yine ilahiyatcilar karşı çıkıyor. Ve art niyetli olduğumuzu dile getiriyorlar. nasil bir pencereden bakıyorlar anlamıyorum. Derdimiz islamı en güzel şekilde uygulamak olmaliyken artık başımızı söyle baglamalı, sokakta söyle olmalıyız vs birçok hükmü soyleyemiyoruz. kararli olmak lazım. Ayıplyanın ayıplamasında korkmamak lazım, dik durmak lazım diye dusunuyorum.

Zeynep Çelebi: Kesinlikle Hayrettin Karaman Hoca'ya katılıyorum.

Firdevs Efe Kerimkar: Aynen sorunlar hep ayni, bati zihniyeti cogu. yaziniz cok net zaten kendileri de farkinda, yapanlar da yapmayanlar da cogunluk biliyor bunun yanlis oldugunu. yapanlar zaten ya eziklik yasıyordur yada toplum hep boyle diye akisina birakmistir. kaleme alan hocalarimiz da sorunun din ve psikoloji acisindan aliyor ama ben diyorum ki artik sorunu cozum olarak ele alsak herkes kendine dusen gorevi uygulasa. Disardaki bir hanima bunu guzelce soyleseniz bile artik kendine hakaret olarak algiliyo.

Selma Aydın: Her iki yazinizin da altina imzami atarim bir de basortulu olup da kadin erkek karisik dugunde oynayanlara bir iki cift laf ederseniz sevinecem.

Zehra Coşkun Salcıoğlu: Hocam Allah sizden razı olsun. Birçok müslüman kadın ve erkeğin muzdarip olduğu mesele hakkında gayet net ve anlaşılır açıklama yapmışsınız. Anlamak istemeyene zaten ne deseniz boş.

Nursen Kışlakçı: Liderlerin hataları herkesin hatalarından daha fazla konuşulur, tartışılır. Bu diğer insanların hatalarının önemsiz olduğunu değil liderlerin hatalarının ziyade önemli olduğunun göstergesidir. Anne kelimesi, ana kelimesi toplumun özünü ifade eden bir kelimedir Rabbimiz dahi Mekke'den bahsederken onu şehirlerin anası olarak tanımlamıştır. Ana fikir, Ana Ocağı, Ana gövde, Ana kapı, Anapara, Anadil gibi kelimeler hep anayı ve kadını öne çıkarmaktadır. Hz Peygamberin eşleri de müminlerin anneleridir. Cenabı Hak onları Kuranı Kerim'de özel zikretmiş, ve “siz diğer kadınlar gibi değilsiniz” diyerek onlara olan yasak sayısını arttırmıştır. Hanımlara olan müşfik yaklaşımları herkesçe malum değerli bir ismin, şerefine binaen kendilerine yakıştırmadığı sigaranın müdafisi olmayı dini, sıhhi ve edebi gerçeklerin yanında olmaya tercih eden hanımlarımızı gerçekten yadırgıyorum ve kınıyorum. Allah hepimizi affetsin. Rabbim gerçekleri bizlere hatırladığınız için sizlerden razı olsun değerli hocam.

Serpil Şentürk: Hocam böyle bir açıklamaya ihtiyaç vardı, Allah size hayırlı uzun ömürler versin.

Ümm Muhammed: Hocam kesinlikle size katılıyorum, az bile demişsiniz. İslami sembol olan başörtüsünü takıpda bir taraftan edep dışı ve makyaj vesaire ile güzel dinimize laf getirenlerden asıl biz davacı olacağız... kendilerine ve diğer inananlara ne kadar zarar verdiklerinin farkında değiller herhalde...

Zeynep Meryem Erenay: İlk makalenizi okudugumda birilerinin cektiği mana aklimin ucundan dahi gecmemisti. Tamam o kötü mana çıkar mi o malum cümlelerden, evet çıkabilir AMA çikmayadabilir. Hüsnüzan etmek varken neden birileri suizan etmeyi seçer? Bu da edebe aykırı. Kabul, keske hoca kasteddigini daha net ifade etseydi. Ama ortada farklı manalara gelebilecek bir cümle varsa neden en kötüsü düşünülür? Yoksa hocanin göğsünü yardılar da içinde ne olduğumu gördüler. Allah aşkına biraz daha iyi niyet!

Mevlüde Tunçer: Çok güzel özetlediniz.

Ayşe Balcı İleri: Hocam sağolun, varolun. Allah cc sizden razı olsun.

Ferda S Yavuz: En sinir oldugum durum :-( agizlarinda sigara, yayilarak ayak ayak ustune atıp, başları örtük adap dışı tipler. Başörtüyü trend tarz olarak kanıksamışlar.

Ümmühan Acuner: Hocam bu mevzuda yazılacak her şeyi çok güzel kaleme almış söylenecek her şeyi söylemiş tabii bunada çok karşı gelenler olacaktır ama ciddi olarak düşünsünler

Melek Kütük: Çok çok çok haklısınız hocam.

Leyla Karasu Tokat: Hocam yazınızı okudum, zerre miktar o size yazılanlar aklıma gelmedi, çokta beyendim, hatta birçok kişiye gönderdim, sigara içen başı örtülülere, işlerine gelmemiş yazdıklarınız. üzülmeyin. Rahmetli babamın bi sözü var. “Allah menden yana olsun, ardım ha vırlasınnn, ha dırlasın.” Siz doğrusunuz, onlar da sigara içiyolardır, yoksa böyle bir tepki göstermezlerdi.

Beyza Parlaktürk Altınok: Hocam sigara ile ilgili yazınızı çok dikkatli okudum bir bayan olarak hiçte rahatsızlık duymadım. Sizin gibi değerli hocalarımız bu tür konulara değinmeli ki; Müslüman bayanlar silkelenip kendine gelsin. Öyle ki; bunlar dile getirilmediği sürece haram olanı mekruh, mekruh olanı da mübah gören bir nesil yetişiyor. Sizin tek muhatabınızın Müslüman hanımlar olmadığını da yazılarınızı okuyan akl-ı selim sahibi herkes anlayabilir. Allah Razı olsun.

Zehra Bahçeci: Örtünmek farz olmaktan çok tarz oldu Allah hepimize hidayet nasip etsin

Ceyda Can: Hocam Allah razı olsun. Size Allah uzun ömürler versin. İnsanoğlu çok acımasız. Fitne çıkarmaya çok meyilli. Siz Hakkı ve hakikatı söylemek zorundasınız. Onlar illa da fitne çıkarmak isterlerse Yüce Rabbimize hesap verecekler. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Habibe Çetinkaya: Gönlümüz sizinle hakikat gizlenemez.

Ayşe Gülüser: Hocam biz sizden razıyız Rabbimiz de razı olsun yukarıda bahsettiğiniz iftiraları da kim ne niyetle söylüyor herkesin de malumudur. Müsterih olun.

Zehra Kömürcüoğlu: Aynen katılıyorum hocam, kaleminize sağlık.

Ayşegul Avcı: Bile isteye yaptiklari yorumlara siz sayfalarca aciklama yapsaniz yine de anlamayi secmeyecekler zira amaclari ortaligi ayaga kaldirmak. Allah sizlerden razi olsun. nasihat alabiliecegimiz buyuklerimizin olmasi ne buyuk nimet.

Saniye Yanık Arslan: Hislerime tercüman olmuş hocam, baş örtüsü ve uluorta sigara üflemek... :-(

Ayşe Şima Küçük: İlginç değil mi?; Hayrettin Karaman'ı topa tutanlar, önce tesettürlü hanımlar. Tesettür için savaşırken, tesettür davamızken şimdi tesettürlünün özgürlüğünü tartışıyoruz. Tesettürlünün özgürlüğü TESETTÜRÜDÜR. Tesettürün sınırlarını da Allah c.c. belirlemiştir. Eğip bükmenin bir anlamı yok. Yazıyı okuyorum, bir daha okuyorum, bir daha okuyorum yanlış birşey bulamıyorum. Hergün sokağa çıktığımda tesettürlü hanımları gördüğümde içimi acıtan duyguları ifade ediyor. Kimse kusura bakmasın. Nasıl ki öz güven diyerek saygısız bir gençlik yetiştiyse, özgürlük diyerek de içi boş bir tesettür oluşturduk. Tesettürlü bir hanım: Sokakta sigara içemez. Erkeklerle "kankii" muhabbetine giremez. Bir ton makyaj yapamaz. Hele kaşına kontür hiçç yapamaz. Sosyal medyada fotoğraf paylaşamaz... v.s. Yazıyı yazmak, yazının uslübuna kızmak, tesettürlü olmak ya da olmamak, tesettürün ölçüsünü belirlemek hepsi ama hepsi özgürlüktür. Fakat söz konusu tesettürün sınırlarıyken içim sızlayarak şu cümleler çıkıyor dilimden: Ey İslamı temsil eden, başında başörtüsü olan, bir dava uğruna sosyalleştiğini düşünen!? İslâm için hizmet ediyorum diyen İslam Hanımefendileri! Nasıl nefsimize kapılmışız ki bir yığın sapık görüşe, İslamı savunmak adına kılımızı kıpırdatmazken, tesettürün yozlaşmasını ve sınırlarını anlatan bir yazıya hakaretleri yağdırıyoruz?

(Paylaşım: www.HayrettinKaraman.net Sayfa Yönetimi)

(*)İlgili yazıların adresleri:
Başörtülü Sigara-1 - [Facebook'ta] / Başörtülü Sigara-2 - [Facebook'ta] / Cephe hücuma geçti - [Facebook'ta]
Videolar:
İki makale birden Facebook'ta - YouTube'da
Bu destek sayfası Facebook'ta:
Bu sayfanın Facebook versiyonu

Buradaki destek mesajlarını resim formatında aşağıda bulabilirsiniz. Üzerlerine dokunarak büyük hallerini indirebilirsiniz: